Wraz z 1 stycznia 202 r. wszedł w życie mikrorachunek podatkowy. Przedsiębiorcom ma on za zadanie wiele uprościć. Obecnie przedsiębiorcy rozliczający się z urzędem skarbowym musieli pamiętać o różnych numerach konta, odpowiadających danym rodzajom podatków. To często oznaczało konieczność wykonania przelewów na kilka rachunków bankowych. Od 1 stycznia 2020 r. wpłaty będą dokonywane na tzw. mikrorachunek podatkowy.

Indywidualny rachunek przypisany do każdego podatnika zastąpił dotychczasowe numery kont urzędów skarbowych, przypisane do rodzajów podatków. To oznacza, że przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne nie prowadzące działalność gospodarczej (osoby prywatne), a opłacające PIT, CIT i VAT będą dokonać każdej z tych opłat na jeden rachunek bankowy.Numer ten jest przypisany do danej osoby lub firmy. Jej forma prawna ani wielkość nie ma znaczenia. Istotne jest to, że jeden podmiot będzie załatwiał wszystkie płatności za pośrednictwem jednego rachunku, który nie zmieni się nawet w przypadku zmiany nazwiska, urzędy skarbowego, czy adresu zamieszkania. Dzięki temu ryzyko pomyłki podczas wpłaty będzie znacząco zminimalizowane. Mikrorachunek podatkowy składa się z 26 znaków. Zawiera on sumę kontrolną, numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku oraz identyfikator podatkowy. Oznacza to, że w zależności od tego, jakiego numeru używamy, w ciągu znaków powinniśmy znaleźć swój PESEL, bądź NIP.

Należy jednak pamiętać, że mikrorachunek dotyczy jedynie wpłat na poczet należności takich jak: grzywny, mandaty, kary porządkowe i koszty postępowania przed organami podatkowymi, a także podatku od dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne (PIT), podatku od dochodów uzyskiwanych przez osoby prawne (CIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT) – z wyjątkiem podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych. Nie zmieniają się natomiast zasady opłacania podatków innych niż wyżej wymienione, a także kwestie związane ze zwrotem nadpłat i podatków. Należności inne niż PIT, CIT i VAT nadal będzie trzeba wpłacać na rachunek właściwego urzędu skarbowego, a zwroty będą przychodziły na numery rachunków firmy, widniejące w CEIDG-1, NIP-8 bądź na konto VAT przy mechanizmie podzielonej płatności.

Jak sprawdzić numer swojego mikrorachunku podatkowego?

Mikrorachunek podatkowy sprawdzisz korzystając z generatora.

Generator mikrorachunku dostępny jest pod linkiem :

https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego

Wystarczy, że podasz :

*PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną:

-nie prowadzisz działalności gospodarczej lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT

*NIP, jeśli:

-prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne

Podaj poprawnie swój identyfikator podatkowy, bo to ty jesteś odpowiedzialny za prawidłowe wygenerowanie numeru mikrorachunku. Jego prowadzenie nie wiąże się z żadnymi kosztami. Informację o numerze indywidualnego mikrorachunku bankowego, na który należy wpłacać należności, można również uzyskać bezpośrednio w dowolnym urzędzie skarbowym.

Warto również dodać, że prowadzenie takiego rachunku jest całkowicie darmowe.

Nie korzystaj z innych stron internetowych lub numerów rachunków wysyłanych e-mailem lub smsem, które mogą być próbą wyłudzenia.

Ciekawostką jest, że w przypadku zaległości w płatnościach środki wpłacane na mikrorachunek podatkowy będą kierowane bezpośrednio na poczet tego zobowiązania, nawet jeśli płatnik w tytule zaznaczył inne ich przeznaczenie. Zasada jest taka, że pieniądze w pierwszej kolejności zostaną przeznaczone na spłatę najstarszych zaległości. Podobnie będzie się działo w przypadku, gdy płatnik zapomni o określeniu tytułu przelewu.

Więcej informacji na stronie: https://www.podatki.gov.pl/

karnickie.info