OTWARCIE WYSTAWY CZASOWEJ „POZDROWIENIA Z KARNIC. GRÜßE AUS KARNITZ. GMINA KARNICE NA DAWNEJ POCZTÓWCE”
Piątkowe otwarcie wystawy w Gminnym Klubie Kultury w Karnicach zgromadziło liczne grono miłośników historii. Oprócz wysłuchania interesującego wykładu uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać pocztówki sprzed stu lat.
KARNICKIE ORGANY-HISTORIA INSTRUMENTU
Jednym z zabytków na renowację, którego Gmina Karnice otrzymała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków są organy znajdujące się w karnickiej świątyni. Prace już się rozpoczęły i prowadzone są przez Pana Piotra Pawlika z Pracowni Konserwacji Zabytkowych Instrumentów Muzycznych z wielkopolskiego Rogowa. Poznajmy historię tego niezwykłego instrumentu.
84 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
Dziś mijają 84 lata od wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku rozpoczął się jeden z najtrudniejszych rozdziałów historii Polski, Europy i świata. Wstrząsające wydarzenia II wojny światowej zapisały się na kartach historii. Była to największa wojna w dziejach.
POKAZ HISTORYCZNY GRUPY REKONSTRUKTO
Uczniowie z Karnic uczestniczyli w żywej lekcji historii na temat życia i kultury w średniowieczu. Każdy uczestnik pokazu mógł dotknąć, przymierzyć i zobaczyć z bliska zgromadzoną kolekcję rekwizytów, a prezentowane scenki ubarwione były zabawnymi opowieściami.
POSZUKIWANIA DZWONU W CERKWICY
W minioną sobotę na terenie gospodarstwa rolnego Agrofarma w Cerkwicy odbyły się poszukiwania dzwonu z kościelnej wieży, który miał zostać ukryty w 1917 roku. Odnalezione w ostatnich latach dwa serca dzwonów skłoniły dyrektora Gminnego Klubu Kultury Jacka Kuczkowskiego do rozpoczęcia poszukiwań.
RENOWACJA CMENTARZA W NICZONOWIE
Gminny Klub Kultury w Karnicach rozpoczął realizację kolejnego projektu w ramach Programu Społecznik. Tym razem wraz z Sołectwem Niczonów, Stowarzyszeniem „Przyjazne Karnice” oraz Stowarzyszeniem Historycznym Pamięć i Tożsamość z Brojc , GKK stara się ocalić od zapomnienia zabytkowy cmentarz ewangelicki w Niczonowie.
TAJEMNICZE CERKWICKIE WZNIESIENIE
Tajemnicze wniesienie tuż za Cerkwicą wzbudza zainteresowanie zarówno mieszkańców, miłośników historii jak i archeologów. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Dyrektora Gminnego Klubu Kultury Jacka Kuczkowskiego na temat tego tajemniczego obiektu.
KONFERENCJA HISTORYCZNA
W marcu 1945 r. w miejscowości Eiersberg (obecnie Skalno) rozstrzelani zostali polscy robotnicy przymusowi. Do tego tragicznego wydarzenia nawiązała zorganizowana w minioną sobotę minikonferencja historyczna w Gminnym Klubie Kultury. Wydarzenie, którego pomysłodawcami byli Dyrektor GKK Jacek Kuczkowski oraz Wójt Gminy Karnice Lech Puzdrowski miało na celu przybliżenie losów naszego regionu i ludności cywilnej w końcowej...
ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ HISTORYCZNĄ
Wójt Gminy Karnice Lech Puzdrowski oraz Dyrektor Gminnego Klubu Kultury w Karnicach Jacek Kuczkowski serdecznie zapraszają na konferencję historyczną „ Klätkow – Eiersberg 8-9 III 1945. Rozstrzelanie przez Niemców jeńców wojennych i robotników przymusowych w marcu 1945 roku”. Wydarzenie odbędzie się 11 marca 2023 r. o godz. 11:00 w Gminnym Klubie Kultury w Karnicach ul....
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby oddać hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia w Polsce.
DZWONY MAJĄ SERCE, DUSZĘ, GŁOS I IMIONA
Tym razem organizowane przez Gminny Klub Kultury spotkanie z cyklu „Historia dla każdego” odbyło się w cerkwickim kościele. Tematem prelekcji dr hab. Marcina Majewskiego było ludwisarstwo na Pomorzu Zachodnim. Wiązało się to z odnalezionymi sercami cerkwickich dzwonów.
GDZIE SĄ DZWONY Z CERKWICY???
Znalezienie serc dwóch cerkwickich dzwonów skłania do zadania pytania gdzie mogą znajdować się same dzwony? W piątek (9 grudnia) o godz. 17:30 w kościele w Cerkwicy odbędzie się spotkanie z dr. hab. Marcinem Majewskim – specjalistą pomorskiego ludwisarstwa i profesorem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Najnowsze wpisy