Pierwsze trzy dni maja to święta z wieloletnią tradycją, które są szczególnie ważne w historii Polski. Zawsze kojarzą się nam z długim weekendem, dobrą pogodą i wywieszonymi flagami. Warto więc krótko przypomnieć historię tych Świąt Narodowych.
1 maja to Międzynarodowe Święto Pracy, które obchodzone jest na całym świecie. W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. W Polsce od 1950 roku 1 maja jest dniem wolnym od pracy. Ważne jest, by dzień ten uczcić należycie i w Święto Pracy nie pracować. Tego dnia przypada także rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Dzięki członkowstwu w Unii zwiększyło się bezpieczeństwo naszego kraju, a fundusze europejskie umożliwiły jego dynamiczny rozwój.
2 maja przypada Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów naszej tożsamości narodowej. Biel symbolizuje dobro, a także czystość narodu polskiego. Czerwień oddaje dostojność, ale i majestat polskich władców. Narodowe barwy symbolicznie nawiązują do historii naszego kraju, kiedy to przez lata walczono o wolność.
3 maja to Święto Narodowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Pierwszy raz święto 3 maja obchodzono w 1919 roku, czyli po tym, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Po II wojnie światowej było obchodzone jedynie do 1946 roku – wtedy miały miejsce demonstracje studenckie w wielu polskich miastach, po których władze zabroniły publicznych obchodów. W 1951 roku święto zostało zniesione, a przywrócono je ustawą w 1990 roku. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Dokument ten pomagał wielu pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej gminy do wywieszenia biało-czerwonych flag-symboli naszej państwowości, tożsamości, patriotyzmu, hołdu dla minionych pokoleń Polaków, które walczyły i ginęły w obronie Ojczyzny.
karnickie.info