Słoneczna pogoda i wspaniała atmosfera towarzyszyły tegorocznym obchodom Święta Plonów w Gminie Karnice. Zarówno mieszkańcy jak i goście mogli degustować różnorodne potrawy przygotowane przez sołectwa. Tegoroczne dożynki obfitowały także w dobrą muzykę, a scenie oprócz ludowych melodii wybrzmiały także taneczne rytmy. Gwiazdą wieczoru był zespół De Mono.
Ze względu na kapryśną pogodę tegoroczne żniwa były trudne dla rolników, a intensywne opady deszczu znacznie utrudniły prace polowe. W sobotę 2 września rolnicy oraz mieszkańcy Gminy Karnice wspólnie cieszyli się z zakończenia tegorocznych żniw i dziękowali za plony. Jak co roku Dożynkowe Spotkanie z Tradycją rozpoczęła dziękczynna msza święta w intencji rolników, którą koncelebrowali: proboszcz karnickiej parafii ks. Ryszard Wiencis oraz proboszcz parafii w Cerkwicy ks. dr Andrzej Supłat. Po wspólnej modlitwie przedstawiciele samorządu gminnego, sołectw, zaproszeni goście i mieszkańcy przeszli w barwnym korowodzie na plac przy Gminnym Klubie Kultury. Część oficjalna wspólnego świętowania rozpoczęła się od powitania wszystkich uczestników dożynek przez Wójta Gminy Karnice Lecha Puzdrowskiego, który podziękował także rolnikom, sadownikom oraz ogrodnikom za ich trud. Słowa do zebranych skierowali także Posłowie – Michał Jach, Artur Szałabawka i Jarosław Rzepa, Przewodniczący Rady Gminy Karnice Andrzej Przeździęk oraz Starosta Powiatu Gryfickiego Ryszard Chmielowicz. Tradycyjnie w części oficjalnej na ręce włodarzy starostowie dożynek, którymi w tym roku byli Alicja Stec i Dawid Brzeziński, przekazali bochen chleba wypiekany z tegorocznych zbóż.
Mieszkańcy naszej gminy dokładają wszelkich starań, by dożynkowe stoiska zachwycały nie tylko pomysłowymi dekoracjami, ale również bogatym menu. Podczas sobotnich dożynek zarówno wędkarze, emeryci jak i sołectwa zachęcały do odwiedzania swoich stoisk różnorodnością dań. Można było spróbować potraw staropolskich, przysmaków z różnych zakątków świata jak i domowych wypieków. Tradycyjnie każde z prezentujących się podczas dożynek sołectw uczestniczyło w konkursie na najpiękniejsze stoisko, najlepszą potrawę, najsmaczniejsze ciasto oraz najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa w składzie: Sylwia Jankowska, Emilia Moreń i Monika Kocik miała bardzo trudne zadanie. Ostatecznie udało się jednak wyłonić zwycięzców, a wyniki w poszczególnych kategoriach przedstawiały się następująco:
Najładniejszy Wieniec Dożynkowy
I miejsce – Sołectwo Czaplin Wielki
II miejsce – Sołectwo Karnice
III miejsce – Sołectwo Paprotno
Najlepsze Ciasto
I miejsce – Sołectwo Węgorzyn (Rolada bezowa z malinami)
II miejsce – Sołectwo Czaplin Mały (Jabłecznik)
III miejsce – Sołectwo Niczonów (Babeczkowe trio)
Najlepsza Potrawa
I miejsce – Sołectwo Konarzewo (Kurczak faszerowany)
II miejsce – Sołectwo Dreżewo (Bogracz z kluseczkami)
III miejsce – Sołectwo Cerkwica (Karminadle ze śledziem)
Najpiękniejsze Stoisko Dożynkowe
I miejsce – Sołectwo Niczonów
II miejsce – Sołectwo Skrobotowo
III miejsce – Sołectwo Ninikowo
Poszczególnym dożynkowym stoiskom poświęcimy oddzielne artykuły.
Od początku wydarzenia na placu dożynkowym unosił się zapach przygotowywanych potraw przez Roberta Bochenko. W tym roku w garnkach XXL kucharz przygotował dożynkowy bigos i zupę gulaszową, po które ustawiały się ogromne kolejki miłośników dobrego jedzenia. Tradycyjnie podczas dożynek w Karnicach nie zabrakło pieczonego prosiaka, a Wójt Gminy Karnice wraz z Przewodniczącym Rady Gminy i Prezes ARMiR Haliną Szymańską częstowali wszystkich przybyłych gości okolicznościowym tortem.
Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach imprezy. Dla dzieci przygotowana została specjalna strefa zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami. Na placu dożynkowym odbywała się także loteria fantowa, w której można było wylosować m.in. telewizor, rower, głośnik bezprzewodowy i wiele innych ciekawych nagród.
Dożynkowe Spotkanie z Tradycją 2023 to nie tylko doskonałe jedzenie, ale także dobra muzyka. Występy sceniczne otworzyła Czerwona Róża, po której zaprezentowały się również inne zespoły folklorystyczne jak Brzezinki i Kłodawianki. Ponadto na karnickiej scenie wystąpili: zespół Połączeni Muzyką, zespół Młodzi Duchem, Kapela Podwórkowa Kryzys, grupa taneczna Żurawianki, zespół eNeN, Maria Gandlik Motylska i Kaja Klocek oraz zespół Good Music Fans. Bez wątpienia wyczekiwanym przez wszystkich punktem programu tegorocznych dożynek był koncert zespołu De Mono. Charyzmatyczny wokalista Andrzej Krzywy wraz z zespołem porwał karnicką publiczność zarówno utworami z najnowszej płyty jak i nieco starszymi przebojami.
Ten pełen wrażeń wieczór dopełnił zapierający dech w piersiach pokaz Fireshow, a dożynki w Gminie Karnice zwieńczyła zabawa pod chmurką i tańce do późnych godzin nocnych.
Organizacja imprezy była możliwa dzięki sponsorom:
Bank Spółdzielczy w Gryficach, Rop Benz Marek Kurek, Budmar Karnice – Mariusz Stosio, Węglobud S.A., Horban Sp. z o.o., Eko Energia sp. z o.o., Mariusz Wyrembek, Zakład Usług Geodezyjnych Geo-Tur Zygmunt & Darek Turkosz, Przedsiębiorstwo PKS Gryfice Sp. z o.o., Maximus Broker Sp. z o.o., Agrorola Sp. z o.o., Darosław Zima Gospodarstwo Rolne, Tadeusz Bloch Gospodarstwo Rolne, „TRANSSCAN” Ryszard Pilipionek, Stawbud – Sławomir Stawicki, Pedrobud – Marcin Niżniowski, Trans-Serwis Karol Słota, Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Mirosław Kupryjaniuk, 4CS sp. z o.o. Sławomir Kozieł, Pracownia Projektowa Progaz –PP S.C. Przemysław Petrus i Alicja Potiechin, Unia Miast i Gmin Dorzecza Regi, Mieszko Ośrodek Wypoczynkowy w Rewalu – Paweł Mickiewicz, Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Gama, Radni Gminy Karnice, B&B Reklama Bartłomiej Bocian.
Partnerem Dożynkowego Spotkania z Tradycją była Enea Oświetlenie sp. z o.o.
karnickie.info