Dziś o poranku Andrzej Duda wygłosił oświadczenie. Prezydent opowiadał o budowie gazociągu Baltic Pipe. Nie był jednak dobrze zorientowany w przebiegu gazociągu, bo pomylił miejsce wejścia rurociągu mówiąc, że będzie to Trzęsacz, podczas gdy w rzeczywistości ma to być Pogorzelica.

Dziś o 8.15 Prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie. Po wcześniejszych doniesieniach medialnych wielu spodziewało się, że ogłosi rezygnację z urzędu, jednak Andrzej Duda mówił wyłącznie o rozpoczęciu budowy gazociągu Baltic Pipe. Nie wiadomo dlaczego akurat dziś o poranku Andrzej Duda postanowił opowiedzieć o budowie, bo GAZ SYSTEM dysponuje kompletem pozwoleń na budowę od 22 kwietnia. Był to prawdopodobnie temat zastępczy i dlatego nieprzygotowany Duda pomylił miejsce wejścia rurociągu mówiąc, że będzie to Trzęsacz, podczas gdy w rzeczywistości ma to być Pogorzelica.

Budowa gazociągu Baltic Pipe umożliwi transport gazu z Norwegii do Polski i sąsiednich krajów. 22 kwietnia wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na budowę dla części podmorskiej gazociągu Baltic Pipe w Polsce. Wcześniej GAZ SYSTEM uzyskał decyzje środowiskowe i pozwolenie na budowę części lądowej. Pierwsze prace rozpoczną się w drugiej połowie tego roku. Samo układanie gazociągu rozpocznie się latem 2021 roku. Planowana data oddania gazociągu do eksploatacji to październik 2022 roku. Na terenie gminy Karnice planowana jest lokalizacja terminala w Konarzewie. Przez gminę (okolice Czaplina Małego, Cerkwicy i Modlimowa) poprowadzona zostanie także część gazociągu w kierunku Gryfic.

pozwolenie-PL-300x269

foto: oko.press i strona Baltic Pipe Project

karnickie.info