Osocze osoby, która wyzdrowiała po COVID-19, może uratować życie choremu. W tym także Twoim najbliższym. Dodatkową zachętą są dni wolne i ulga podatkowa.

OSOCZE1

Wiosną ubiegłego roku  kiedy pierwsze osoby chore na COVID -19 zaczęły wygrywać z chorobą, badania wykazały, że osocze ozdrowieńców jest bardzo skutecznym lekarstwem w terapii COVID-19. W osoczu osób, które przeszły zakażenie koronawirusem lub zachorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, znajdują się przeciwciała, wytworzone w odpowiedzi na zakażenie. Dlatego pobranie osocza i przetoczenie go osobom, na początku zachorowania na COVID-19, może im pomóc.

Na równi z zapotrzebowaniem na osocze wzrasta również zapotrzebowanie na krew. Dotychczas wszyscy krwiodawcy, którzy systematycznie oddawali krew byli uprawnieni do jednego dnia wolnego od wykonywania obowiązków zawodowych. Dzięki nowelizacji ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, osoba oddająca krew lub jej składniki, w tym osocze może skorzystać z dwóch dni wolnych od pracy oraz z ulgi podatkowej PIT. Interpretuje się to w następujący sposób, dniem wolnym jest dzień stawienia się do centrum krwiodawstwa oraz dzień następny po oddaniu krwi bądź osocza. Jednak te dwa dni wolne od pracy przysługują wyłącznie w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Oznacza to, że krwiodawcy, którzy oddadzą krew już po tym, jak pandemia się skończy i odwołany zostanie obowiązujący od marca stan zagrożenia epidemicznego będą mogli skorzystać tylko z jednego dnia wolnego. Krwiodawcy, którzy minimum trzy razy oddali krew bądź  osocze, będą mogli skorzystać z 33-procentowej ulgi w przejazdach w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego. Ta zniżka obowiązywać będzie wyłącznie w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

karnickie.info