Rusza budowa gazociągu łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym odcinek Niechorze-Płoty w ramach projektu Baltic Pipe. Spora część gazociągu będzie przebiegać przez Gminę Karnice. Prezentujemy etapy budowy i informację o odszkodowaniach dla właścicieli gruntów.

gaz

Baltic Pipe to projekt podmorskiego gazociągu, który umożliwi transport gazu z Norwegii do Polski, a także sąsiednich krajów. Inwestycja została uznana przez Komisję Europejską za projekt wspólnotowy. Jednym z ważniejszych elementów realizowanej inwestycji jest odcinek Niechorze-Płoty o długości ok. 41 km. Duża część tego odcinka będzie przebiegać przez Gminę Karnice. Wykonawcą Robót Budowlanych będzie konsorcjum firm UAB MT Group i PPS Pipeline Systems GmbH. Wykonawcą Nadzoru Inwestorskiego jest firma SGS Polska sp. z o.o.

Trasa gazociągu Niechorze-Płoty będzie przebiegać następująco:

-  odcinek gazociągu od pierwszej spoiny łączącej gazociąg podmorski z gazociągiem lądowym do ZZ (Zespołu Zaporowego) w m. Niechorze wraz z ZZ (długość ok. 90 m),

- odcinek gazociągu DN 900 od ZZ w m. Niechorze Gm. Rewal do Terminala Odbiorczego w m. Konarzewo gm. Karnice (długość ok. 4,5 km),

- Terminal Odbiorczy w m. Konarzewo,

- odcinek gazociągu DN 1000 od Terminalu Odbiorczego do Węzła Przesyłu Gazu Płoty przez gminy Karnice, Trzebiatów, Gryfice, Płoty (długość ok. 36,5 km) wraz z przebudową WPG Płoty.

Zakończenie prac planowane jest w III kwartale 2022 r. Poszczególne etapy budowy to:

1. Wyznaczenie geodezyjne trasy, usunięcie drzew i krzewów oraz rozpoznanie archeologiczne i saperskie.

2. Usunięcie karpin i zdjęcie warstwy humusu oraz budowa dróg tymczasowych.

3. Rozmieszczenie rur wzdłuż trasy.

4. Spawanie rur i wykonanie wykopu (umożliwiającego ułożenie rurociągu na głębokości pozwalającej na przysypanie go co najmniej 1,2 m ziemi licząc od góry rurociągu, a na terenach zdrenowanych odpowiednio głębiej).

5. Układanie gazociągu w wykopie i wykonanie prób wytrzymałości i szczelności.

6. Przywrócenie terenu do stanu pierwotnego i rekultywacja.

7. Znakowanie trasy gazociągu słupkami oznaczeniowymi.

8. Przeprowadzenie odbiorów technicznych i rozruchów.

Właścicielom nieruchomości przez które przebiegać będzie gazociąg przysługiwało będzie odszkodowanie. Przed przystąpieniem do prac na danej działce sporządzony zostanie protokół wejściowy. W protokole tym zawarte będą informacje o znajdujących się na terenie danej działki uprawach, drzewach, krzewach oraz innych elementach zagospodarowania np. drenażach. Po zakończeniu prac na danej działce sporządzony zostanie tzw. protokół końcowy, który wykonawca przekaże Wojewodzie w celu wszczęcia postępowania odszkodowawczego. Wysokość odszkodowania zostanie ustalona przez Wojewodę na podstawie operatów szacunkowych oraz innych dokumentów zgromadzonych w ramach postępowania odszkodowawczego. Na zakończenie postępowania odszkodowawczego Wojewoda wyda decyzję określającą wysokość odszkodowania. GAZ-SYSTEM będzie zobowiązany do zapłaty odszkodowania właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości w terminie 14 dni od dnia, w którym przedmiotowa decyzja stanie się ostateczna.

Szczegółowe informacje o gazociągu Niechorze-Płoty o budowie, odszkodowaniach oraz kontakty znajdują się w załączonej prezentacji oraz w linkach poniżej:

https://www.gaz-system.pl/nasze-inwestycje/krajowy-system-przesylowy/budowa-gazociagu-laczacego-gazociag-podmorski-z-krajowym-systemem-przesylowym/

karnickie.info