Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę następuje święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Koszyczek wypełniony po brzegi tym, czego ma nam nie zabraknąć w kolejnym roku to jeden z podstawowych symboli wielkanocnych. Jakie produkty powinny się w nim znaleźć?

Święcenie pokarmów to pradawna tradycja. Wzięła się ona przede wszystkim z zapisów biblijnych, które sugerują, że po najistotniejszych zdarzeniach w historii, zasiadano do uczty. W wielkanocnych koszyczkach znajdują się czasem prawdziwe cuda. Pamiętajmy jednak o istocie święconki i jej bogatej symbolice- zwycięstwa życia nad śmiercią. Oto produkty, których nie można pominąć szykując swój wielkanocny koszyczek:

1. Baranek z chorągiewką – często wykonany z masła, ciasta, cukru bądź z czekolady jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego.

2. Pisanki – jajko jest pradawnym symbolem nowego życia, płodności, narodzenia i zmartwychwstania.

3. Chleb - do koszyczka wielkanocnego wkładamy chleb, który jest symbolem dostatku, obfitości i sytości.

4. Wędlina - w koszyczku wielkanocnym nie powinno zabraknąć wędliny, która jest symbolem witalności, zdrowia i dostatku, a także uczty.

5. Chrzan - poprzez swój ostry smak i zapach, wywołujący łzy stał się symbolem goryczy Męki Pańskiej, która już wkrótce przerodzi się w słodycz zmartwychwstania.

6. Sól - jest ona symbolem prostoty życia, sił moralnych, oczyszczenia i prawdy.

7. Ciasto - to oznaka słodyczy, które można skosztować po 40 dniach Wielkiego Postu pełnego wyrzeczeń. Jest symbolem umiejętności i doskonałości oraz zwiastunem Królestwa Niebieskiego.

Powinien być on również pięknie udekorowany. Święconkę przyozdabia się bukszpanem, który jest symbolem radości i nadziei na zmartwychwstanie.

karnickie.info