Kolejnym parkiem, którego poznanie proponujemy jest park w Dreżewie. Zachował on pierwotne granice i częściowo historyczną kompozycję krajobrazowo-leśną. Stanowi integralny element założenia pałacowo-folwarcznego.

6244820232

  Na terenie gminy Karnice znajduje się pięć parków podworskich wpisanych do rejestru zabytków: w Cerkwicy, Dreżewie, Karnicach, Ninikowie i Paprotnie oraz dwa parki wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków: w Mojszewie i Niedyszu. Dziś proponujemy poznanie parku w Dreżewie.

  Park w Dreżewie założony został w pierwszej połowie XIX wieku w stylu krajobrazowym i cechach założenia leśnego. W końcu XIX za czasów rodziny von Bonin został częściowo przekształcony. Po 1945 r. w zespole parkowo-pałacowym stacjonowały wojska sowieckie. Od 1949 r. użytkował go PGR, a od 1968 r. – POHZ. Obecnie stanowi własność prywatną.

  Założenie o powierzchni 10,5 ha o kompozycji krajobrazowej, leśnej z dominującym elementem w postaci wyniesionej polany na której posadowiony jest neogotycki pałac. W składzie gatunkowym parku dominują buki pospolite, dęby szypułkowe, klony jawory, kasztanowce pospolite i świerki pospolite. Wzdłuż drogi dojazdowej do pałacu rosną lipy drobnolistne o obwodach od 230 do 340 cm. Na szczególną uwagę zwraca rosnący na gazonie dąb szypułkowy odmiany stożkowej. Nieopodal dworu rosną ciekawe okazy kasztana jadalnego o obwodzie 330 cm, miłorzębu japońskiego o obwodzie 215 cm i cisa pospolitego o obwodzie 190 cm oraz buka pospolitego odmiana czerwonolistna o obwodzie aż 510 cm. W części leśnej parku gdzie buki osiągają od 340 do 380 cm w obwodzie, uwagę zwraca okazały jesion wyniosły o obwodzie 430 cm i lipa szerokolistna o obwodzie 345 cm. Warstwę krzewów stanowią leszczyna pospolita, lilak pospolity, bez czarny, głóg jednoszyjkowy oraz malina właściwa. Do interesujących, chronionych roślin należy porzeczka czarna, kruszyna pospolita, bluszcz pospolity oraz konwalia majowa.

48221361164

foto: park po północnej stronie pałacu

5682146328634

foto powyżej: wschodnia część parku; poniżej mapa założenia parkowo-pałacowego

park D

tekst: Jacek Kuczkowski na podstawie Zbigniew Sobisz, Zabytkowe parki w gminie Karnice, [w:] Spotkania pomorskie, Trzebiatów 2004.