Karty pocztowe, czyli popularne widokówki są często jedynymi dziś obrazami, na podstawie których możemy dowiedzieć się jak kiedyś wyglądały miejscowości. Przedstawiamy kartę pocztowa z Karnic wysłaną w 1903 roku. Może zainspiruje Was ona do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Gminny Klub Kultury i zaprojektowania własnej widokówki.
Karta pocztowa, zwana widokówką a w dawnych czasach odkrytką, funkcjonuje w formie jaką znamy od 150 lat. Pomysłodawcą pocztówki był Niemiec Heinrich von Stephen. Pomysł kartki korespondencyjnej, której nie trzeba wkładać do koperty został przez niego zgłoszony w na konferencji pocztowej w Karlsruhe 30 listopada 1865 roku. Pomysł na początku nie przyjął się w krajach niemieckich. Jako pierwsza karty pocztowe wprowadziła Austria w 1869 roku. Nie miały one jeszcze strony ilustracyjnej. Pierwszą ilustrowana kartę pocztową wysłano 16 lipca 1870 roku. Nadał ją księgarz August Schwartz z Olenburga – była to tzw. „Karta korespondencyjna Poczty Północno-Niemieckiej”. W 1872 roku w Szwajcarii została po raz pierwszy wydana kartka z widokiem miasta. I tak zaczęła się, trwająca do dziś, historia widokówki.
Widokówkę, którą prezentujemy w niniejszym artykule zaliczamy do widokówek z tzw. długimi liniami adresowymi, tzn. cały rewers przeznaczony jest na adres. Awers karty natomiast prezentuje nam trzy obiekty z ówczesnych Karnic. Na jednobarwnych „obrazkach” wykonanych w technice litograficznej widzimy Gasthof (zajazd) prowadzony przez Franza Riebe (zajazd znajdował się w miejscu gdzie obecnie stoi budynek Gminnego Klubu Kultury na ulicy Osiedlowej), kościół oraz Schloss (nieistniejący pałac rodziny von Elbe). Karta pocztowa na początku XX wieku – kiedy nie było zdjęć Karnic na FB, które może nawet zobaczyć Eskimos – była jedyną formą „reklamy” miejscowości która „szła w świat”. Dlatego prezentowano na nich, podobnie jak obecnie, obiekty z których miejscowa społeczność była dumna.
Widokówka ma wymiary 142 x 90 mm. Została zaadresowana w dniu 15 października 1903 roku, wysłana z poczty w Cerkwicy (Zirkwitz) dzień później. Do adresata oddalonego w linii prostej o ponad 700 km dotarła na drugi dzień po wysłaniu. Co wydaje się rezultatem nie możliwym do osiągnięcia obecnie. Koszt wysłania karty pocztowej wyniósł ówczesnych 5 pfenigów. Adresatem była Fräulein Thesy von Diergardt zamieszkująca w posiadłości Morsbroich koło Schlebusch nad Renem (obecnie to dzielnica Leverkusen). Na awersie możemy przeczytać pozdrowienia od nadawcy: „Serdeczne pozdrowienia z Karnic i wielkie podziękowania za kartę. Twój Seppie Halm”. Thesy była zapewne dobrze urodzoną panną, szlachcianką i dziedziczką majątku Morsbroich. A kim był nadawca? Z tych skreślonych pokrótce słów można wywnioskować, ze kimś bliskim, może narzeczonym, przyjacielem lub kuzynem?
Taki mały kartonik, a ile informacji i emocji w nim zawartych. Dlatego szukajmy dawnych kart pocztowych z naszego rejonu, ponieważ „opowie” nam historię, której nie znajdziemy w Internecie.
Jacek Kuczkowski
Może i również widokówka z Państwa zdjęciem sprawi komuś radość i zostanie odnaleziona po ponad 100 latach. Jest to możliwe, gdyż Gminny Klub Kultury planuje wydać widokówki promujące Gminę Karnice. Zachęcamy więc wszystkich mieszkańców, którzy lubią fotografować do udziału w projekcie pn. Gmina Karnice na widokówce. Chętni mają za zadanie wykonać zdjęcia promujące walory historyczno-przyrodnicze Gminy Karnice. Prace przyjmowane będą do 15 czerwca 2022 roku. Należy je przesłać e-mailem na adres: gkk@karnice.pl
Jeden uczestnik może przesłać maksymalnie trzy zdjęcia prezentujące Gminę Karnice. Mogą być to zdjęcia aktualne, ale i nieco starsze przedstawiające zabytki, budynki, przyrodę lub krajobraz . Koniecznie w treści maila proszę podać miejsce wykonania zdjęcia oraz imię i nazwisko autora.
Wyboru prac, z których powstaną widokówki Gminy Karnice, dokona jury powołane przez dyrektora Gminnego Klubu Kultury w Karnicach. Widokówki będą darmowe i wydrukowane z dotacji Banku Spółdzielczego w Gryficach.
karnickie.info