Wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, wszystko staję się barwne i zielone, ale też wzrasta ilość alergenów w powietrzu. Można to zaobserwować nie tylko patrząc na kwitnące drzewa i  trawę, ale również spoglądając na reakcje alergików.

  Typowymi objawami alergii są: świąd oczu, przekrwienie spojówek, łzawienie oczu, wodnisty katar, kichanie, swędzenie w nosie i/lub uszach. W przypadku pojawienia się w/w objawów należy wykonać testy alergiczne by upewnić się jakich substancji i roślin powinniśmy unikać. Przeważnie wiąże się to z mniejszą aktywnością na świeżym powietrzu oraz przyjmowaniem leków.

  Mamy maj, wiec na jakie alergeny powinniśmy uważać , by nie narażać swojego organizmu . Z końcem miesiąca rozpoczyna się bowiem pylenie traw. W pylenia wchodzą też mikroskopijne pyłki grzybów. Ponadto w maju pyli również szczaw, pokrzywa, buk, wierzba oraz sosna, babka lancetowata, dąb. Jeśli rozpoczynamy  prace w ogrodzie lub urządzamy balkon, wybierajmy takie rośliny, których pyłki są ciężkie i nieuczulające. Polecana jest róża, lawenda, a nawet popularna pelargonia.

  Na co należy zwrócić uwagę w czerwcu ? Czerwiec to również czas pylenia traw. Trawy są najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej . Ośrodek Badań Alergenów Środowiskowych podaje że alergia daje się we znaki  już  przy ok. 20 ziarenkach pyłku traw na 1m3 powietrza. Takie stężenie pojawia się w ostatniej dekadzie maja. Pylenie traw trwa aż do połowy lipca. Poza trawami w czerwcu pyli też: szczaw, pokrzywa, bylica, sosna, żyto, babka lancetowata, komosa. W czerwcu należy ograniczyć spacery po łąkach oraz terenach, gdzie aktualnie trawa jest koszona – zwłaszcza w wietrzne dni.

  W lipcu intensywnie zaczyna pylić bylica – najsilniej uczulający chwast w Polsce, a także sosna ,akacja i lipa.

  W sierpniu natomiast dalej pyli bylica i podobnie jak w czerwcu szczaw i pokrzywa. Pyli również rajgras, wiechlina łąkowa, kłosówka, tymotka łąkowa, kostrzewa łąkowa i mietlica biała. Pylenie traw dobiega końca.

  Polska podzielona jest na 4 regiony ciepła. W 1 regionie czyli  w zachodniej części Polski, jest najcieplej. Tu drzewa i trawy zaczynają kwitnąć w pierwszej kolejności. W każdym kolejnym regionie kwitnięcie następuje kilka do kilkunastu dni później względem regionu 1. Obszar najzimniejszy (4) jest opóźniony względem najcieplejszego o 10-14 dni.

pylenie traw

karnickie.info