Zabawy improwizacyjne dla dzieci i rodziców, zajęcia ze spontanicznego tworzenia piosenek, konkursy plastyczne i fotograficzne, warsztaty kulinarne z przygotowywania Janowiaków oraz wykłady z kostiumografii i… tajemnicza świecka tradycja „Glame Day” – to tylko część atrakcji, jakie w nadchodzącą niedzielę 14 sierpnia, w ramach Rodzinnego Dnia Otwartego, przygotowała Wioska Artystyczna Janowo.

W najbliższą niedzielę wioska będzie czynna od godz. 12:00. Na weekendowych gości czekać będą aktorzy i przygotowane przez nich atrakcje (na zajęcia i sesje fotograficzne obowiązują zapisy pod numerem telefonu 66 54 777 54).

- Wioska Artystyczna Janowo w tym roku obchodzi mały jubileusz, ponieważ działamy tutaj pięć lat. Dlatego w długi weekend przygotowujemy dla naszych widzów niespodziankę – Rodzinny Dzień Otwarty - wyjaśnia Adam Owczarek, rzecznik prasowy Wioski. – Chcemy pokazać Janowo od kuchni. Dosłownie i w przenośni. Będą warsztaty improwizacyjne dla dzieci i rodziców, choć w zasadzie bardziej pasowałaby nazwa „zabawy”; jeden z naszych muzyków spotka się z najmłodszymi, a być może także z nieco starszymi, aby wspólnie z nimi przygotować improwizowaną piosenkę; postaramy się także pokazać, jak przyrządzić Janowiaka, czyli taki nasz lokalny przysmak.

Wszystkich odwiedzających witać będą aktorzy improwizatorzy, którzy w ramach gry wiejskiej odkryją tajemnice Wioski Artystycznej Janowo. Następnie rozpoczną się zabawy improwizacyjne prowadzone przez aktorów – warsztaty dla dzieci i dorosłych, jak również zajęcia, w ramach których uczestnicy będą mogli skomponować improwizowaną piosenkę. Odwiedzający Wioskę w ramach Rodzinnego Dnia Otwartego dowiedzą się także, jak przygotowywane są stroje dla aktorów oraz jak przyrządzić specjalność kulinarną Wioski Artystycznej Janowo, czyli słynnego już na polskim wybrzeżu Janowiaka.

Przez cały dzień trwać też będą dwa konkursy (plastyczny i fotograficzny): na najładniejszy rysunek jakiegoś elementu lub budynku Wioski i na najciekawsze lub najzabawniejsze zdjęcie z Janowa opublikowane na Facebooku lub Instagramie z hasztagiem #WioskaArtystycznaJanowo. Wieczorem odbędą się natomiast plenerowe rodzinne sesje fotograficzne autorstwa Dagmary Hendzlik. Wcześniej oprowadzi ona po wystawie fotografii portretowej aktorów, którą specjalnie dla Janowa przygotowała wspólnie z Marcinem Bosakiem.

To jednak nie koniec atrakcji, bo na wszystkich gości wioski czekać będzie dodatkowa niespodzianka. Tego dnia w Janowie będzie obowiązywał „Glame Day”. Aktorzy przebiorą się w specjalnie przygotowane kostiumy, aby być po prostu „glame”.

- To nowa świecka tradycja Wioski Artystycznej Janowo – wyjaśnia aktorka Anna Modrzejewska. – Polega ona na tym, że tego dnia wszyscy w Wiosce zobowiązani są do wyglądania „glame”. Słowo to powstało od połączenia słów glamour i fame. Wszyscy będziemy piękni, eleganccy i po prostu glame - zapowiada.

Przez cały dzień w Wiosce czynna będzie księgarnia, kawiarnia i bufet, działać też będzie wystawa plenerowa i dwa pokoje zagadek przygotowane przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Szczegółowy plan Rodzinnego Dnia Otwartego dostępny jest na stronie www.janowo.art .

IMG_1049 (1) Wioska Artystyczna Janowo

karnickie.info