Spektakl Zamknięcia w minioną niedzielę zakończył piaty sezon w Wiosce Artystycznej Janowo. Poza codziennymi spektaklami teatru improwizowanego odbywały się również spektakle dla dzieci. W weekendy w Karnicach odbywały się koncerty w ramach teatru małomiasteczkowego. Działały m.in. kawiarnia, galeria, księgarnia.   

spektakl zamknięcia 1

  Szalonym „Spektaklem zamknięcia” zakończył się 28 sierpnia piąty już sezon w wiosce Artystycznej Janowo. Przez całe wakacje wieś znajdująca się w gminie Karnice, w której na stałe zameldowane są tylko cztery osoby, wręcz tętniła życiem. Na turystów i okolicznych mieszkańców spragnionych wrażeń artystycznych czekały m.in. spektakle dla dzieci i dorosłych, koncerty, wystawy, gra wiejska oraz dwa pokoje zagadek. Aktorzy i muzycy pojawiali się tam na trzech scenach, na których grali przede wszystkim spektakle improwizowane. To widzowie decydowali, co wydarzy się na scenie, ustalając aktorom imiona, role i zadania do wykonania. Pomiędzy spektaklami można było odwiedzać m.in. galerie z wystawami zdjęć, obrazów i rysunków, kawiarnię z domowym ciastem oraz stoiska z produktami eko, jak również antykwariat i księgarnię. W tym roku Wioska Artystyczna Janowo zaplanowała 130 spektakli i koncertów.

3767255369826372137

  Tegoroczną nowością był m.in. pokazany po raz pierwszy w Polsce spektakl dla dzieci zagrany w półmaskach. Premierowe i autorskie formaty zostały przywiezione do Janowa przez improwizatorów z całej Polski. Krakowska Grupa Ludzi zaprezentowała m.in. „Pomorskie opowieści”, czyli improwizowała na temat legend związanych z okolicami Rewala, Gryfic, Karnic i Trzebiatowa. Improkracja z Wrocławia ogłosiła w Janowie, że „Pierze Twoje brudy”, czyli poprosiła widzów o zdradzenie im sekretów, których się wstydzą, nie chcą lub nie mogą powiedzieć na głos, aby posłużyły im do improwizowanych scenek. Warszawski AFRONT w „Nienapisanych dziełach Szekspira” nie dość, że improwizował wedle życzeń widzów, to jeszcze robił to wierszem. Największe zainteresowanie w tym roku budziły spektakle: „Zbrodnia na zamówienie, czyli gangsterskie porachunki”, „Kryminał improwizowany” oraz przedstawienie muzyczne „Disco polo, czyli historia pewnego zespołu”. To przedstawienia zaliczane do tzw. długich form, czyli improwizowanych spektakli trwających ok. 90 minut, będących spójną opowieścią. Podczas przedstawień „Disco polo, czyli historia pewnego zespołu” rodziły się w Janowie prawdziwe hity, które zostawały na ustach nie tylko publiczności, ale także ekipy Wioski. Na ostatnim w tym roku spektaklu muzycznym szaleństwo było tak duże, że na koniec widzowie po prostu spontanicznie ruszyli do zabawy i wspólnego z aktorami tańca. Na koniec sezonu muzykę, głównie improwizowaną, osadzoną w estetyce (jazz-fusion), zaprezentowała na głównej scenie w Janowie łódzka grupa Wojciech Stanisz Quartet.

DSC_3591DSC_3567

  Muzyka towarzyszyła widzom i mieszkańcom wioski nie tylko na spektaklach improwizowanych. W każdy wakacyjny weekend w Karnicach Gminny Klub Kultury zamieniał się w Teatr Małomiasteczkowy. Gwiazdą spektaklu otwarcia była Olga Bończyk, w kolejnych tygodniach widzowie mogli wysłuchać recitali: „W rytmie disco” Ewy Lorskiej, „Co mi w duszy gra” Roberta Kudelskiego, „Ta joj! Ta Lwów!” Anny Dijuk-Bujok, „ Babę zesłał Bóg” Iwony Chołuj, „Pozytywka” Agnieszki Różańskiej, „Sinatra kontra Młynarski” Jakuba Gąsowskiego. Sezon 2022 w Teatrze Małomiasteczkowym zakończył się recitalem „Lato z Bossanovą” Doroty Chanieckiej.

3787236097297204529

  Oprócz spektakli oraz recitali odbyły się również inne wydarzenia.

  Największą akcją dla gości odwiedzających Janowo był Rodzinny Dzień Otwarty. Mieszkańcy Wioski, odświętnie ubrani, czasem nawet poprzebierani, przygotowywali szereg atrakcji, np. warsztaty dla dzieci i dla dorosłych z improwizacji teatralnej i muzycznej. Można było się dowiedzieć, jak wygląda praca improwizatora od kuchni, jak aktorzy przygotowują się do wejścia na scenę i jak wyglądają ich kostiumy. W czasie gdy jedna grupa śpiewała, drugą zabawiał Klaun Feliks, inna dowiadywała się, jak przyrządzić słynnego już na całe Wybrzeże Trzebiatowskie janowiaka. Atrakcją były też rodzinne sesje fotograficzne.

  Tydzień później odbył się inny wyjątkowy wieczór, tym razem charytatywny. Wioska Artystyczna Janowo włączyła się w pomoc dla Krzysztofa Łazarskiego z Paprotna. Improwizatorzy charytatywnie zagrali niedzielny „Wieczór komedii”. W sumie na rehabilitację Krzysztofa Łazarskiego Wioska przekazała 14 260 zł i 50 euro.

  W okresie wakacyjnym w Gminnym Klubie Kultury w Karnicach organizowane były również warsztaty teatralne pn. ”Lato w teatrze”. Młodzież z naszej gminy miała okazję poznać teatralne tajniki i podstawy pracy aktorskiej.

  Podsumowując piąty sezon Wioski Artystycznej Janowo był pełen atrakcji i ciekawych występów. Przyszedł jednak czas pożegnania, by ponownie spotkać się za rok.

IMG_5341

karnickie.info