W ubiegłym tygodniu obchodzony był Światowy Dzień Rzucania Palenia. Z tej okazji w szkole w Cerkwicy podjęto szereg ciekawych inicjatyw. Akcja miała uświadomić jak bardzo negatywny wpływ nasze zdrowie i otoczenie ma palenie papierosów.

6283868831970448971

  Światowy Dzień Rzucania Palenia od 1991 r. obchodzony jest co roku 17 listopada. Święto ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na skutki społeczne, ekonomiczne i zdrowotne palenia tytoniu. Jest to bardzo dobra okazja na podjęcie decyzji o zerwaniu z nałogiem, który niszczy zdrowie palacza i jego najbliższych.

  W związku z Dniem Rzucania Palenia uczniowie Szkoły Podstawowej w Cerkwicy w miniony czwartek wraz z wychowawcami i pedagogiem szkolnym podjęli szereg ciekawych inicjatyw. Klasy 7 i 8 przygotowały przedstawienia profilaktyczne z głębokim przesłaniem skierowanym zarówno do palaczy, jak i osób niepalących. Swoim występem zachęcały palaczy do rzucenia palenia. Zwróciły szczególną uwagę na zakaz palenia dla kobiet będących w ciąży, palnie w obecności dzieci oraz w miejscach publicznych. Młodzież podkreśliła w sowim występie, iż bierne palenie niesie identyczne skutki zdrowotne co aktywne palenie papierosów. Podkreślono także fakt, że uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Wszyscy uczniowie wraz z dziećmi z oddziału przedszkolnego w ramach warsztatów profilaktycznych przygotowały plakaty, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Samorząd uczniowski przeprowadził natomiast wywiad wśród nauczycieli i pracowników szkoły pt. „Dlaczego nie palę?”.  Akcja miała uświadomić całą społeczność szkolną jak bardzo negatywny wpływ na stan naszego zdrowia i otoczenia ma palenie wyrobów tytoniowych.

  Papierosy niestety są jedynym z legalnie sprzedawanych na całym świecie produktów o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Nowotwory, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż. to choroby, które występują szczególnie często u palaczy papierosów. Nagłaśniając i przeprowadzając takie akcje budowana jest świadomość zagrożeń wynikających z palenia tytoniu i tym samym jego tragicznych skutków. Mamy nadzieję, iż przeprowadzone działania szkolne przekonają wszystkich, że warto każdy nowy dzień spędzić bez papierosa.

91759342769448284265603915201511467837

karnickie.info