Wigilia to dla katolików dzień szczególny i uroczystym, rozpoczynający okres Bożego Narodzenia. Ze świętami powiązanych jest wiele zwyczajów i symboli.

  Przed nami jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – Boże Narodzenie. Poprzedzi je oczywiście wieczór wigilijny. Wigilia to po łacinie „czuwanie” i pierwotnie używano tego słowa dla oznaczenia nocnej straży. W kościele chrześcijańskim mianem „wigilii” określano dzień poprzedzający wielkie święto, czyli w tym wypadku narodziny Jezusa w Betlejem. Jest to niezwykły, uroczysty, wzruszający i najbardziej rodzinny czas. Według tradycji na wigilijnym stole powinno pojawić się 12 potraw. Skąd taka liczba? 12 potraw symbolizuje 12 apostołów, którzy wraz z Jezusem zasiadali do ostatniej wieczerzy. W zależności od części Polski, w której mieszkamy, na wigilijnym stole pojawiają się różne potrawy. Najbardziej popularne są oczywiście ryby, barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami, uszka, grzyby, fasola, kapusta z grochem, susz owocowy i kutia. Przygotowywane przez nas potrawy na wigilijny stół, nie są jednak całkiem przypadkowe. Każda z nich ma znaczenie w naszym życiu. Oto kilka przykładów:

Barszcz czerwony - dzięki zawartości buraków, wierzy się, że barszcz czerwony doda urody osobom, które go spożywają oraz przyniesie im długowieczność.
Pierogi z kapustą i grzybami, uszka, kapusta - wedle wierzeń kapusta ma przynosić dostatek, zdrowie i szczęście.
Kompot z suszu – suszone owoce, z których zrobiony jest kompot mają symbolizować obfitość, dostatek, a także ze względu na zawartość jabłek odkupienie.
Ryby – odnoszą się do narodzin i zmartwychwstania Jezusa. Ryba jest symbolem odrodzenia, długowieczności i płodności w rodzinie.
Zupa grzybowa – grzyby symbolizują dostatek i bogactwo. Mają też przynosić szczęście i zapewniać zdrowie.
Kutia, kluski z makiem – ziarna zbóż oraz mak mają symbolizować dostatek i płodność ziemi. Ziarna pszenicy są ważne, ponieważ to z nich wyrabia się chleb i hostię.
Orzechy, bakalie - najczęściej znajdziemy je w słodkościach, które goszczą na stole. Bakalie i orzechy są wyrazem dobrobytu i dostatku. Mają zapewnić długowieczność i chronić domowników.
Chleb - jest symbolem wspólnoty. Oznacza dobrobyt i mądrość życiową.

  Najważniejszym elementem wigilijnej symboliki jest dzielenie się opłatkiem. Ma ono miejsce na samym początku kolacji wigilijnej, tuż po odmówieniu modlitwy. Nawiązuje do Jezusa, łamiącego chleb pomiędzy swoich uczniów i do modlitwy, której ich potem nauczył: „[…] chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj […]”.W trakcie łamania się białym „chlebem”, domownicy składają sobie życzenia zdrowia i pomyślności (a także inne, bardzo indywidualne i wyjątkowe). Opłatek jest symbolem przebaczania sobie nawzajem win i jednoczenia się.  Zadbajmy więc o to  by ten nadchodzący czas był wyjątkowy, ciepły rodzinny i pełen miłości.

karnickie.info