6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego, potocznie zwane Świętem Trzech Króli. Tego  dnia wypada również Wigilia Prawosławna.

  Święto Objawienia Pańskiego jest to chrześcijańska uroczystość, która ma uczcić objawienie się Boga człowiekowi. Tego dnia w kościołach czyta się fragment Ewangelii według św. Mateusza, który opowiada o mędrcach oddających pokłon Jezusowi.

  Zwyczajowo w Trzech Króli święci się złoto, kadzidło i kredę. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście. Rytuał ten miał  zabezpieczyć dom przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi. Kredą z kolei w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisze się litery: C+M+B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego wyrażenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).

  Tego dnia wypada również Wigilia Prawosławna. Wigilia w Kościele prawosławnym jest bardzo podobna do rzymskokatolickiej. Rozpoczyna się wieczerzą postną, złożoną z 12 potraw, zachowana jest symbolika wolnego  miejsca przy stole, sianko pod obrusem, oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę. W prawosławnym jadłospisie wigilijnym dominować będą dania rybne, kapusta z grzybami, barszcz z uszkami i słodka kutia. Potrawy powinny być nie tylko bezmięsne, ale też bez nabiału. Zgodnie z tradycją, na wigilijnym stole powinny znaleźć się chleb – symbol pożywienia, czosnek – symbol zdrowia, sól – symbol obfitości, miód- słodyczy (powodzenia) oraz potrawy postne.

  Święto Trzech Króli od 2011 roku – zgodnie z uchwałą Sejmu – jest dniem wolnym od pracy.

karnickie.info