W marcu 1945 r. w miejscowości Eiersberg (obecnie Skalno) rozstrzelani zostali polscy robotnicy przymusowi. Do tego tragicznego wydarzenia nawiązała zorganizowana w minioną sobotę minikonferencja historyczna w Gminnym Klubie Kultury. Wydarzenie, którego pomysłodawcami byli Dyrektor GKK Jacek Kuczkowski oraz Wójt Gminy Karnice Lech Puzdrowski miało na celu przybliżenie losów naszego regionu i ludności cywilnej w końcowej fazie II wojny światowej.
Spotkanie rozpoczęła prelekcja publicysty, historyka i dziennikarza Mariana Klasika, który przedstawił działania wojenne wokół przyczółka Horst (Niechorze) oraz operacji wojskowej pn. „Dziwnowski front”. Następnie historyk i rekonstruktor dr Łukasz Gładysiak opowiedział o szlaku bojowym batalionu Fenet 33. Dywizji Grenadierów SS (1 francuskiej) „Charlemagne” w marcu 1945 r. Głównym tematem konferencji było jednak rozstrzelanie przez Niemców jeńców wojennych i robotników przymusowych z miejscowości Klätkow (obecnie Kłodkowo), do którego doszło w miejscowości Eiersberg. Dokładne okoliczności mordu i ciekawostki związane z tym wydarzeniem przybliżył zebranym pasjonat dziejów Pomorza i badacz przeszłości powiatu gryfickiego Wojciech Jarząb. Dzięki dotarciu do wielu dokumentów w tym m.in. zeznań świadków marcowych wydarzeń oraz protokołów z ekshumacji, prelegent sprostował zarówno okoliczności tego tragicznego zdarzenia jak i liczbę ofiar. Liczne przybycie słuchaczy na zorganizowaną konferencję pokazało, że dla mieszkańców naszej gminy tożsamość historyczna jest ważna.
Podczas konferencji Wójt Lech Puzdrowski zapowiedział, że Gmina Karnice podjęła działania dotyczące przeniesienia obelisku upamiętniającego mord jeńców wojennych i robotników przymusowych w Skalnie. Teren, na którym zostanie umiejscowiony będzie bardziej dostępny, a sam obelisk zyska nową formę. Wydana zostanie także publikacja z przedstawionymi podczas konferencji referatami dotyczącymi tragicznych wydarzeń z marca 1945 r.
karnickie.info