Od 1 stycznia 2024 roku benzyna 95-oktanowa, oznaczana jako E5, zostanie zastąpiona przez benzynę E10 na wszystkich stacjach paliw w Polsce. Zmiana ta jest krokiem w kierunku bardziej przyjaznego dla środowiska paliwa.

Polska będzie 18. krajem Unii Europejskiej, który wprowadzi paliwo E10. Ten rodzaj benzyny jest już powszechnie stosowany w Australii i Stanach Zjednoczonych. Planowane wprowadzenie benzyny E10 na stacjach paliw to nie tylko zmiana oznakowania na dystrybutorach czy pistoletach wydawczych. Oznacza to niestety również, że wiele samochodów jest niekompatybilnych z nową benzyną. Potencjalne problemy z tankowaniem nowej benzyny spowodowane są przede wszystkim tym, że bioetanol spala się w wyższej temperaturze niż zwykła benzyna. Może to sprawiać trudność zwłaszcza starszym silnikom. Właściciele starszych pojazdów, głównie wyprodukowanych przed 2010 rokiem, których silnik będzie niekompatybilny z E10 będą musieli tankować droższą benzynę Pb98. Wybór właściwego paliwa dla swojego samochodu będzie kluczowy w obliczu zbliżających się zmian na rynku. Kierowcy powinni kierować się zaleceniami producentów swoich pojazdów i monitorować ewentualne reakcje silnika na nowe paliwo. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało wyszukiwarkę, w której można sprawdzić czy benzyna E10 jest bezpieczna dla silnika naszego samochodu

Link do wyszukiwarki umożliwiającej kierowcom sprawdzenie kompatybilności pojazdów z nowym paliwem:  https://e10.klimat.gov.pl/ .

karnickie.info