W ramach cyklu Ludzie z Pasją przedstawiamy mieszkankę Cerkwicy Teresę Bochenek, która za pomocą włóczki i szydełka tworzy piękne zabawki. Szydełkowanie jest jej sposobem na twórcze spędzanie czasu i trzeba przyznać, że potrafi stworzyć prawdziwe cuda.

Pani Teresa Bochenek rozpoczęła swoją przygodę z szydełkowaniem już jako mała dziewczynka, ucząc się tej sztuki zarówno od swojej mamy jak i na zajęciach w szkole. W wieku 15 lat samodzielnie wykonywała już pończochy z kordonka, a po urodzeniu dzieci tworzyła dla nich ubranka, czapeczki i skarpetki.„ Kiedyś robiłam bardzo dużo serwetek, ubranek dla dzieci, a teraz głównie wykonuję zabawki. Moich prac nie tworzę z konkretnych wzorów, każda z nich jest wyłącznie moim pomysłem. Szydełkowanie to moja pasja. Jest to zajęcia, które wypełnia mój wolny czas i sprawia, że jestem szczęśliwa. Gdy tylko pozwala mi na to zdrowie to szydełkuję. Dzięki temu nie mam czasu się lenić”- mówi z uśmiechem Pani Teresa. Miłość do tego zajęcia widać szczególnie w jej mieszkaniu, które wypełnione jest ogromną ilością włóczek, kordonków, koralików i gotowych już prac. Pani Teresa chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi, lecz jak twierdzi z „tym” trzeba się urodzić i nie każdy ma w sobie talent, by pracować z szydełkiem. „Wiele osób mnie pyta, po co mi to, po co to robię. A ja po prostu potrzebuję tego jak np. jedzenia. Lubię to robić i wykonanie każdej z prac to dla mnie sama przyjemność. Nie liczę czasu ile poświęcam na szydełkowanie, ale muszę przyznać, że jest to dosyć kosztowna pasja. Samo szydełkowanie i pozytywna reakcja osób obdarowanych moim rękodziełem jest jednak dla mnie najważniejsza. To zajęcie nigdy mi się nie znudzi”- mówi kobieta. Prace Pani Teresy można było podziwiać i nabyć na tegorocznym kiermaszu wielkanocnym organizowanym w Gminnym Klubie Kultury w Karnicach. Kolejka to stoiska cerkwickiego Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów gdzie prezentowane były te szydełkowe cuda była ogromna, a zainteresowanie wykonanymi przez Panią Teresę zabawkami przerosło oczekiwania autorki. Warto wspomnieć, że jej talent doceniony został również podczas gminnego konkursu bożonarodzeniowego, a anioł wykonany przez mieszkankę Cerkwicy otrzymał pierwsze miejsce spośród bardzo wielu nadesłanych prac. Na pytanie czego możemy życzyć Pani Teresie uzyskaliśmy odpowiedź :„Zdrowia, bo wszystko inne już mam. A jeśli będę zdrowa i pełna sił to nadal będę mogła szydełkować”.

Pasja do szydełkowania Pani Teresy Bochenek jest dowodem na to, że z miłości do rękodzieła można nie tylko stworzyć piękne i funkcjonalne przedmioty, ale także inspirować innych do odkrywania swoich talentów.

DSC_4908 DSC_4915 DSC_4953 DSC_4924 DSC_4944

karnickie.info