Siódmego listopada 2014 r. Sejm RP podjął uchwałę ustanawiając 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. To już drugi taki dzień od czasu podjęcia uchwały.

Ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka na dzień 20 listopada wynika z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka odwołującej się do uchwalenia niespełna 26 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów ZjednoczonychKonwencji o Prawach Dziecka zwanej także Światową Konstytucją Dzieci. Dokument przekazuje ideę traktowania dziecka zarówno jako obywatela jak i podmiotu prawa, a co za tym idzie należy respektować jego prawa tak, jak prawa, które należą się każdemu człowiekowi.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, opublikował list, którego adresatem są zarówno dzieci jak i dorośli:

 

Kochane Dzieci, Drodzy Dorośli

20 listopada br. po raz drugi w Polsce obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.

Polska na arenie międzynarodowej uznawana jest za ojczyznę praw dziecka, Janusz Korczak jest doskonale rozpoznawany w krajach, które ratyfikowały Konwencję o prawach dziecka, mamy więc społeczne zobowiązanie, aby te wypracowane przez lata standardy dotyczące praw dziecka upowszechniać również w Polsce.

Kochane dzieci! W tym dniu nie chodzi o zabawę i prezenty, ale o chwilę refleksji. Prawo gwarantuje Wam kontakt z mamą i tatą, bezpieczeństwo, nietykalność cielesną, opiekę lekarza czy bezpłatną edukację. Możecie wypoczywać, pytać i wypowiadać się. Pamiętajcie jednak, że takie same prawa mają Wasze koleżanki, Wasi koledzy i także dorośli – mama, tata czy nauczyciel. Szacunek do ich praw jest najwyższą wartością.

Drodzy Rodzice i Opiekunowie! Ten dzień przypomina, że niezbywalne prawa dziecka zapisane są w Konstytucji RP czy Konwencji o prawach dziecka, i przede wszystkim zwraca uwagę na to, że dzieci mają prawo do tego, aby być otoczone miłością, aby być wychowanymi w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy. Niestety ciągle ponad połowa Polaków akceptuje bicie dzieci, choć jest ono niezgodne z prawem. Liczę, że nowa kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka „Bicie, czas z tym skończyć” przyczyni się do zmiany postaw społecznych i – w efekcie – do obniżenia niepokojących statystyk.

Szanowni wychowawcy, sędziowie, pracownicy służby zdrowia, przedstawiciele zawodów obcujących na co dzień z dziećmi! Ponad 90 proc. młodych ludzi, z którymi się spotykam, wskazuje, że najważniejszym ich prawem jest prawo do wyrażania własnego zdania. Najmłodsi nie domagają się absolutnej zgody na realizację wszystkich dziecięcych pomysłów, po prostu – chcą być słuchani. Warto poświęcić im czas i uwagę, nie tylko 20 listopada.

Wszystkim razem i każdemu z osobna życzę w tym dniu dobrych refleksji i skutecznych działań na rzecz lepszego świata.

Rzecznik Praw Dziecka

Marek Michalak