Dom w Modlimowie z 1856 r. jeszcze parę lat wcześniej był w zasadzie ruiną. Dzięki nowym właścicielom – Państwu Agnieszce Rek-Lipczyńskiej i Jerzemu Lipczyńskiemu odzyskuje nowy blask. W odnawianych wnętrzach swoje miejsce znajdują też pamiątki związane z historią miejscowości. Już wkrótce podczas organizowanej przez Sołectwo Cerkwica imprezy „Modlimowskie Chochoły” na terenie gospodarstwa można będzie obejrzeć wystawę poświęconą historii wsi.

78541

foto: rok budowy domu zapisany nad drzwiami wejściowymi, powyżej: dom namalowany przez Panią Agnieszkę

W listopadzie 2015 r. mieszkający na co dzień w Szczecinie Państwo Agnieszka Rek-Lipczyńska wraz z mężem Jerzym Lipczyńskim kupili posiadłość w miejscowości Modlimowo. Wszystko zaczęło się od poszukiwań domu letniego na stronach internetowych. Podczas nich natrafili na ofertę budynku ryglowego w Modlimowie. Mimo, że był on wtedy w stanie totalnej ruiny od razu się w nim zakochali. Generalny remont zaczął się zimą, przy 15 stopniowym mrozie. Doprowadzenie domu do użytku trwało ponad rok i był to bardzo trudny czas dla właścicieli. Wymiany wymagały zarówno wypełnienia międzyryglowe, jak też okna czy inne elementy, bez których na co dzień nie da się funkcjonować. Właściciele (w przeciwieństwie do bliskich, którzy nie widzieli potencjału tego miejsca) bardzo optymistycznie podchodzili do remontu. Wyryta data na belce nad drzwiami głównymi mówi, że dom został wybudowany w 1856 r. Właściciele starają się za wszelką cenę przywrócić ryglowemu budynkowi dawny blask. Postanowili doprowadzić go do takiego stanu, który pozwoli docenić piękno dawnej architektury. Trzeba przyznać, że efekt już zachwyca. Państwo Lipczyńscy mówią, że przed nimi jest jeszcze bardzo dużo pracy. Konieczna jest wymiana dachu, a dla lepszego wykorzystania przestrzeni domu planowana jest także adaptacja poddasza.

76491

foto: rodzina Hugo Voigta, pierwszego właściciela domu

Skąd miłość do tak starego budynku ? Poza tym, że Państwo Lipczyńscy są wykładowcami na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, to są również artystami. Pani Agnieszka jest architektem, a jej pasją jest malowanie. Natomiast Pan Jerzy jest rzeźbiarzem. Ich miłość do staroci trwa od lat i widać ją nawet nie przekraczając progu domu. Poza ogromną wiedzą na temat Modlimowa i samego gospodarstwa Państwo Lipczyńscy gromadzą niepowtarzalne zdjęcia i przedmioty wcześniejszych właścicieli. Piękna okolica, bogata historia oraz zbiory skłoniły Panią Agnieszkę do napisania monografii Modlimowa. Przyszłościowe plany nowych gospodarzy poza chęcią odtworzenia wnętrza domu z początku XX wieku i zamieszkania w nim na stałe to także hodowla koni.Obecnie bez zbędnych technologii w towarzystwie starych mebli wraz z dwojgiem synów rozkoszują się pięknem swojego gospodarstwa, które jest ich azylem.

766587

foto: odrestaurowana kuchnia

W dobie nowoczesności przekroczenie bramy wjazdowej na posesję Państwa Lipczyńskich to jak przeniesienie się do innego świata. Trzeba tam być i zobaczyć te piękne wnętrza, gdyż jest to spotkanie z niesamowitą historią. Jak mówią właściciele – dom jest otwarty dla gości.

Okazją do odwiedzenia tego niesamowitego miejsca będzie zbliżające się wydarzenie „Modlimowskie Chochoły”, podczas którego w opisanym gospodarstwie odbędzie się m.in. wystawa poświęcona historii wsi, warsztaty artystyczne dla najmłodszych i konkurs wiedzy.

72558

78219

foto: budynek przed remontem i w chwili obecnej

Fotografie pochodzą ze zbiorów Państwa Lipczyńskich.

karnickie.info