Dziś będzie miało miejsce święcenie koszyczków. Ten znany od wieków w Polsce obrzęd ma swoją symbolikę poprzez potrawy, które wkładamy do koszyczka. Czy wiecie co, poza barankiem i jajkami należy włożyć do koszyczka i co one symbolizują?
Wielkanoc jest najważniejszym chrześcijańskim świętem, które upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Większość specjałów, które znajdują się na wielkanocnym stole jest także w koszyczku, który święcimy w kościele. Obrzęd Święcenia pokarmów znany jest w Polsce od wieków. Dawniej gospodarze przywozili pokarmy furmankami, do których wkładali wszystko, co później miało pojawić się na stole. Dziś polscy katolicy w Wielką Sobotę idą do kościoła z koszyczkami, w których znajduje się tylko symboliczna ilość pokarmu. Dobór pokarmów znajdujących się w wielkanocnym koszyczku nie jest przypadkowy. Każdy z nich ma symboliczne znaczenie. Do wielkanocnego koszyczka należy włożyć przede wszystkim:
- baranka (z chleba, masła lub cukru) – symbol zwycięstwa życia nad śmiercią,
- jajka w postaci kolorowych pisanek – symbol odrodzenia i życia,
- chleb – symbol ciała Chrystusa,
- kiełbasę – symbol dostatku i płodności,
- sól – symbol oczyszczenia i prawdy,
- ciasto – symbol umiejętności i doskonałości,
- chrzan – symbolizujący łzy Chrystusa oraz siłę.
Zawartość koszyczka może różnić się w zależności od regionu. Chrześcijanie do koszyczka wkładają również:
- wodę – symbol przygotowania do nowego życia,
- ser – symbol przyjaźni między człowiekiem, a zwierzętami domowymi,
- masło – symbol dobrobytu.
Koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyścielony białą serwetą. Święconkę należy przyozdobić bukszpanem, który jest symbolem radości i nadziei na zmartwychwstanie.
karnickie.info