Polewanie wodą w wielkanocny poniedziałek to według tradycji symbol oczyszczenia. Dzisiejsza pogoda kultywowaniu tradycji sprzyja. Pamiętać jednak należy, że chuligańskie oblewanie wodą może zakończyć się mandatem. W przypadku osób nieletnich, odpowiedzialność spada na rodziców.

Polewanie się wodą w poniedziałek wielkanocny ma długą tradycję, sięgająca ponad sześciuset lat. Śmigus-dyngus jest symbolem oczyszczenia po zimie. Niesie radość z przebudzenia się wiosny i oznak kwitnącej przyrody. W latach wcześniejszych Lany Poniedziałek kultywowany był głównie na wsiach, gdzie młodzi chłopcy przeważnie z wiadrami pełnymi wody atakowali dziewczyny. Był to element zalotów, którego rodowód leży prawdopodobnie w pogańskich obrzędach kultu wiosny i płodności. W starodawnych obyczajach panował zwyczaj, że w Poniedziałek Wielkanocny gospodarze o świcie wychodzili w pola i kropili je wodą święconą. Żegnali się przy tym znakiem krzyża i wbijali w grunt krzyżyki wykonane z palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Miało to zapewnić urodzaj i uchronić plony przed gradobiciem. W czasach współczesnych stanowi już tylko element zabawy.

Patrząc na aurę pogodową jaka nam towarzyszyła we wcześniejszych latach, gdzie dni świąteczne bywały zimne a nawet mroźne, tym razem zapowiada się słoneczny i bardzo ciepły dzień.

karnickie.info