Pałac w Paprotnie staje się coraz ważniejszą częścią życia społeczno-kulturalnego w gminie. Powołana w celu przywrócenia jego świetności „Fundacja Lipczyńskich Pałac Paprotno” podejmuje nie tylko działania zmierzające do renowacji obiektu, ale chce również tchnąć w obiekt nowe życie. Przykładem takich działań jest sesja fotograficzna dla dzieci w strojach szytych według XIX wiecznych wzorów.

268462429

Od pewnego czasu Pałac w Paprotnie na nowo tętni życiem. Wszystko za sprawą Państwa Lipczyńskich, którzy otworzyli nową kartę historii tego miejsca tworząc w nim prawdziwe miejsce kultury. Pałac w Paprotnie jest miejscem wyjątkowym, pełniącym dawniej ważną rolę społeczną i edukacyjną. Należy jednak zaznaczyć, iż historia Pałacu sięga głębiej w historię regionu. Obecne zabudowania pałacowe powstały w 1871 r. i były częścią folwarku w Paprotnie, który istniał w tym miejscu od czasów średniowiecza. Pałac stanowi część historycznego założenia pałacowo-parkowego o wyjątkowych walorach przyrodniczo-architektonicznych i w ramach wykorzystania zasobów lokalnego dziedzictwa kulturowego tak właśnie będzie promowany.

Jednym ze zrealizowanych latem pomysłów promujących obiekt, była sesja fotograficzna dla dzieci. Pałacowe wnętrza w połączeniu ze strojami szytymi według XIX wiecznych wzorów oraz fotogenicznymi małymi modelkami dały niesamowity efekt, który podziwiać można na fotografiach. W najbliższym czasie odbędzie się w pałacu kolejne przedsięwzięcie związane z projektowaniem i szyciem strojów według zachodniopomorskich tradycji. Więcej szczegółów na temat tej inicjatywy wkrótce.

684316403414616396528272726

karnickie.info