Jutro (19.06.) obchodzona będzie uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa – Boże Ciało. W tym jednym z najważniejszych świąt w Kościele katolickim, wierni wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Z tej okazji w całym kraju odbywać się będą uroczyste procesje.
Boże Ciało ustanowione zostało prze bp Roberta w 1246 r., który zrobił to pod wpływem objawień Julianny z Cornillon (1193-1258) z Francji. Początkowo święto to obchodzone było tylko w diecezji Liege. W 1317r. Papież Jan XXII ustanowił uroczystość Bożego Ciała dla całego Kościoła, a jego termin wyznaczył na czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Tym samym uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa jest świętem ruchomym, przypadającym zawsze na 60 dni po Wielkanocy.
Pierwsze procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała wprowadzono później niż samo święto. Informacyjne wzmianki, na ten temat, dotyczą uroczystej procesji przed sumą w Kolonii w latach 1265-75. Wtedy też, podczas procesji niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. Było to nawiązanie do dawnego zwyczaju zabierania Eucharystii w podróż, dzięki czemu miała ona chronić przed niebezpieczeństwami. Pod koniec XV wieku procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, południowych Włoszech oraz w Polsce.
W Polsce uroczystości święta Bożego Ciała wprowadził w diecezji krakowskiej 1320 r. bp Nanker. Przed rozbiorami w procesji warszawskiej kapłanowi niosącemu monstrancję z Najświętszym Sakramentem towarzyszył król i najwyżsi dostojnicy państwowi.
17 lutego 1967 r. Konferencja Plenarna Episkopatu Polski zmodyfikowała obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania z czterech Ewangelii, tematycznie związane z Eucharystią.
W Polsce Boże Ciało zostało ustanowione dniem wolnym od pracy.
karnickie.info