Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie kulinarnym pod nazwą „Poszukiwacze smaków”.

  Celem konkursu „Poszukiwacze Smaków” jest kultywowanie w pamięci praktyce kulinarnej przepisów z dawnych lat. Receptury powinny  sięgać do co najmniej dwóch pokoleń wstecz. Ważne są również metody sporządzania potraw oraz technika ich podania i prezentacja. Jednym z najwyżej ocenianych elementów konkursu jest przedstawienie na współczesnej fotografii walorów estetycznych produktów i potraw. Zachęca to do wspólnego gotowania z rodzicami, dziadkami i podpytywania o rodzinne tradycje kulinarne. Opis danego produktu, przepis i jego charakterystyczne cechy trzeba przedstawć na pisemnych zgłoszeniach.

  „Poszukiwacze Smaków” to także szansa na odnalezienie kolejnych niezwykłych kulinariów z terenu województwa zachodniopomorskiego. Nasz region ma obecnie 56 produktów tradycyjnych na liście prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkursowe pozycje, które zostały wpisane na LPT to m.in. pasztet z gęsi, śledzie po szczecińsku, hołubcie bielkowskie, kaziukowe serducha oraz zupa nic.

  Zgłoszenia do X edycji konkursu można przesyłać do 27 marca 2023 r.  na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin z dopiskiem: Wydział Rolnictwa i Rybactwa, Konkurs „Poszukiwacze Smaków”. O przyjęciu zgłoszenia decyduje data stempla pocztowego. Dodatkowe informacje dostępne są pod numerem telefonu: (91) 44 10 233 lub poprzez e-mail: pmakatun@wzp.pl. Laureatami zostanie maksymalnie sześciu uczniów na dwóch poziomach: szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Laureaci i wyróżnieni uczestnicy otrzymają nagrody rzeczowe. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na koniec kwietnia 2023 r.

  Organizatorem „Poszukiwaczy smaków” jest Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego https://wrir.wzp.pl/aktualnosci/najlepsze-rodzinne-smaki-poszukiwane

plakat poszukiwacze smakow

karnickie.info