Kolejny rekord potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19. Dziś w kraju odnotowano 3003 przypadki. Zmarło 75 osób. W naszym województwie mamy dziś 146 przypadków zachorowań, a w powiecie 5. W gminie Karnice kwarantanną objętych jest 27 osób. Pamiętajmy o zakrywaniu ust i nosa w miejscach publicznych, jeśli nie możemy zachować dystansu społecznego.

Dziś padł kolejny rekord zachorowań na COVID-19. Na terenie całego kraju odnotowano 3003 nowe potwierdzone przypadki, spośród których 146 osób pochodzi z województwa zachodniopomorskiego. W powiecie gryfickim w dniu dzisiejszym odnotowano 5 nowych zachorowań (1 dziecko, 2 kobiety w średnim wieku, 2 mężczyzn w średnim wieku). W Gminie Karnice nie ma nowych zachorowań, a  liczba osób przebywających w kwarantannie nieznacznie zmalała i wynosi 27. Łącznie w całym kraju na koronawirusa zachorowało 107 319 osób, zmarło natomiast 2792 osoby.

Pandemia koronawirusa przybiera na sile. Ilość zakażeń rośnie w zastraszającym tempie. Jednym z elementów profilaktyki jest nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych tam, gdzie nie da się zachować dystansu społecznego. Osobie, która np. w sklepie uchyla się od obowiązku zasłaniania ust i nosa grozi mandat w wysokości 500 zł. Nałożyć może go policja lub straż miejska. Inspektorzy sanepidu nie mają takich uprawnień. Mogą oni jednak nałożyć dotkliwą, wynoszącą nawet 30 tys. zł karę administracyjną za inne wykroczenia popełnianie w związku z epidemią koronawirusa na zwykłego obywatela. Najpoważniejszym przewinieniem jest złamanie kwarantanny. Podstawą prawną do wystawiania mandatu są dwa zapisy. Pierwszym jest rozporządzenie z dnia 7 sierpnia. Czytamy w nim: „Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, (…), ust i nosa” Drugi zapis znajduje się w kodeksie wykroczeń. W myśl art. 54 grzywna w wysokości do 500 zł grozi temu, kto „wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych”.

Ministerstwo Zdrowia wraz z policją zapowiadają dużo ostrzejsze kontrole związane z noszeniem maseczek.

karnickie.info