Dziś przypada 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W Gminnym Klubie Kultury odbył się wykład Rafała Semołonika i Mariusza Korzeniewskiego o stanie wojennym. Wykładowi towarzyszył wystawy wydawnictw Solidarności i umundurowania milicji i ZOMO z okresu stanu wojennego.

IMG_2206

  Przed 40 laty, 13 grudnia 1981 r. dekretem Rady Państwa na terenie całego kraju wprowadzono stan wojenny. Powołana została Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON). Na jej czele stanął gen. Wojciech Jaruzelski. Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja protestów społecznych, a także wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku.

  Już 12 grudnia przed północą władze komunistyczne rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. Główne uderzenie nastąpiło w Gdańsku, gdzie w sobotę zebrała się Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”.  W związku z tym w mieście przebywało wielu działaczy i doradców związkowych. W ciągu nocy zatrzymano w Gdańsku około 30 członków Komisji Krajowej i kilku doradców. Tylko kilku udało się uniknąć aresztowania. W ciągu paru dni, w powstałych ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W tym czasie na ulice miast wyszło i wyjechało 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów. Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok i były prowadzone ze szczególną starannością. Marszałek Wiktor Kulikow, naczelny dowódcza wojsk Układu Warszawskiego sprawował kontrolę nad całym procesem. Na potrzeby stanu wojennego sporządzono projekty różnych aktów prawnych, wydrukowanych w Związku Sowieckim. Obwieszczenia zawierały informację o wprowadzenia stanu wojennego. Ustalono także listy komisarzy wojskowych, którzy mieli przejąć kontrolę nad administracją państwową i większymi zakładami pracy. Wybrano  również instytucje i przedsiębiorstwa, które miały zostać zmilitaryzowane.

  Przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego protestowały Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie. 23 grudnia 1981 r. prezydent USA Ronald Reagan ogłosił sankcje gospodarcze wobec PRL. Kilka dni później sankcjami objęty został również Związek Sowiecki. W kolejnych tygodniach do sankcji przyłączyły się inne kraje zachodnie.

  31 grudnia 1982 stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje także liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań.

  W miniony piątek odbył się wykład z cyklu „Historia dla każdego” poświęcony tematyce stanu wojennego. Wydarzenia z  roku 1981 przybliżyli Rafał  Semołonik i Mariusz Korzeniewski. Słuchacze mogli dowiedzieć się o przebiegu stanu wojennego. Zaprezentowano także stroje i atrybuty jakimi wówczas posługiwała się Milicja, ZOMO i inne służby. Wykładowi towarzyszyła wystawa wydawnictw i prasy solidarnościowej.

_MG_2221IMG_2198

karnickie.info

IMG_21926852810363179216012