23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia ważne jest jednak nie tylko dziś.

  Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca organizm choroba. Czasem trudno bowiem rozpoznać po naszych bliskich i znajomych, gdzie kończy się zwykłe przygnębienie i smutek, a zaczyna depresja. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest dobrą okazją, by zdobyć wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu. Ta choroba może dotknąć każdego człowieka. Bez względu na płeć czy wiek. Często rozwija się latami, powoli odbierając radość życia. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności. Bywa, że prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi, niezdolności do pracy zarobkowej.

  Charakterystyczne objawy depresji:

- smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości („nic nie cieszy”),

- zmniejszenie zainteresowań (np. niechęć zajmowania się swoim hobby),

- zmniejszenie aktywności, apatia, spowolnienie, niechęć do działania,

- problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność),

- zmniejszenie apetytu, spadek wagi ciała (rzadziej zwiększenie apetytu i przyrost masy ciała), suchość w ustach,

- uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii,

- lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, „niepokój w środku”,

- trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej,

- poczucie beznadziejności, niska samoocena,

- dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle).

  Depresję można leczyć farmakologicznie, środkami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią. Czas leczenia u każdego z pacjentów jest indywidualny. Pamiętajmy, że to nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. Szacuje się, że w Polsce ok. 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych.

  Jednym z najlepszych, zależnych od nas samych, sposobów zapobiegania, a także leczenia depresji i zaburzeń nastroju, jest spacerowanie. Spacery i szybki marsz to rodzaj wysiłku, który jest najbardziej uniwersalny, niewymagający szczególnych umiejętności ani nakładów finansowych, a przynoszący przy tym wymierne efekty.

karnickie.info