Przed nami trzy ważne daty. Rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja), a jednocześnie Święto Pracy , Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja.
1 Maja 2004 roku (18 lat temu, o północy) Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Wraz z naszym krajem do unijnej wspólnoty zostały przyjęte wówczas – Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej. Zdecydowana większość naszego społeczeństwa była za przystąpieniem do Unii. W referendum za członkostwem w UE opowiedziała się zdecydowana większość – 77,45 proc. biorących udział w głosowaniu. Dzięki członkowstwu w Unii przede wszystkim zwiększyło się bezpieczeństwo naszego kraju. Dzięki funduszom europejskim nastąpił także dynamiczny rozwój kraju. Powstały nowe drogi, oczyszczalnie czy świetlice.
1 Maja to również Międzynarodowy Dzień Pracy. Święto jest niestety naznaczone krwią i cierpieniem wielu osób. Zostało ono ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego śmierć poniosło wiele osób. W Polsce 1 maja głównie kojarzony jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL’u był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
3 maja jest natomiast Świętem Konstytucji ustanowionej w 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. W tym roku przypada jej 231 rocznica. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.