W naszym cyklu o parkach naszej gminy prezentujemy dziś park w Paprotnie. Założony w pierwszej połowie XIX wieku stanowił część zespołu pałacowo-parkowego. Dziś zarządzają nim Lasy Państwowe.

foto powyżej: park po zachodniej stronie pałacu; poniżej: aleja i drzewostan w parku 

park P aleja

Park w Paprotnie założony został w 1. połowie XIX w., za czasów rodziny von Altrock, przekształcony został w 4. ćwierci XIX wieku przez rodzinę Hermann. Na pocz. XX wieku, za czasów rodziny Neste doszło do rozbudowy pałacu i parku. W latach 30. XX wieku zespół pałacowo – parkowy (bez ziemi) nabyła rodzina von Brockhausen, która urządziła tu sierociniec. Po 1945 r. zespół pałacowo-parkowy był użytkowany przez wojsko. Obecnie park stanowi własność skarbu państwa użytkowany przez Lasy Państwowe.

Park o powierzchni 6,95 ha założony na wierzchowinie moreny dennej do dzisiaj zachował czytelny, naturalistyczny układ. Drzewostan składa się głównie z buków zwyczajnych, klonów pospolitych i klonów jaworów, świerków pospolitych, wiązów polnych i grabów zwyczajnych. Przez obniżenie terenu przepływa bezimienny ciek wodny wraz z zamulonym dziś stawem, wokół którego rosną pomnikowe dęby szypułkowe o obwodach 460, 415, 390 i 360 cm, olsze czarne o obwodach 310 i 330 cm oraz lipa drobnolistna o obwodzie 320 cm. W zbiorowisku leśny dominuje acidofilna buczyna niżowa. Gatunkiem charakterystycznym dla tego zespołu jest buk pospolity i kosmatka owłosiona. Gatunki te występują w towarzystwie śmiałka pogiętego, wiechliny gajowej i siódmaczka leśnego. W podszycie występuje leszczyna pospolita, bez czarny, porzeczka alpejska oraz tawuła wierzbolistna. Część leśną od pałacu i oficyny oddziela wyraźny pas o szerokości 2 m krzewów rdestu ostrokończystego. Przy pałacu rośnie piękny okaz cyprysika nutkajskiego o obwodzie 180 cm oraz dwa cisy o malowniczo pogiętych pędach. Ochronie prawnej podlegają taksony: bluszcz pospolity, wiciokrzew pomorski, konwalia majowa, barwinek pospolity oraz marzanka wonna.

park P ciek

foto: ciek wodny w parku

parpart

mapa Paprotna w I połowie XX wieku

paprotno park

mapa zespołu pałacowo-parkowego

Tekst: Jacek Kuczkowski na podstawie Zbigniew Sobisz, Zabytkowe parki w gminie Karnice, [w:] Spotkania pomorskie, Trzebiatów 2004. Fotografie:Waldemar Witek, Jerzy Opioła