Poza pięcioma parkami podworskimi wpisanymi do rejestru zabytków na terenie gminy Karnice znajdują się też dwa parki ujęte w Gminnej Ewidencji Zabytków: w Mojszewie i Niedyszu. Dziś proponujemy poznanie parku w Mojszewie.
foto powyżej i poniżej: widok parku od strony zachodniej
Mojszewo po raz pierwszy wzmiankowane jest w źródłach w 1461 r. Stanowiło wówczas lenno rodziny Damitz. Od 1621 r. było własnością rodziny von Karnitz z Niedysza. Od początku XIX w. majątek najeżał do rodzin von Elbe. W końcu XIX w. majątek liczył 318 ha. W 1914 r. właścicielem był Paul Klug, a od 1929 r. – Walter Rackow. Park założony został w 2 poł. XIX w. i stanowił otoczenie dworu i podwórza folwarcznego. Po 1945 r. w zespole dworsko-folwarcznym stacjonowały wojska sowieckie. Od 1949 r. gospodarstwo Mojszewo funkcjonowało w strukturze PGR, a od 1969 r. – POHZ w Cerkwicy
Park w Mojszewie założony został w drugiej połowie XIX wieku przez rodzinę von Elbe. Park zajmuje powierzchnię około 3 ha i ma charakter krajobrazowo – naturalistyczny. Jego granice są słabo czytelne. Uległ przekształceniom w wyniku prac melioracyjnych. Część północna stanowi kępę zieleni wysokiej, z kilkoma okazałymi jesionami, bukami i świerkami. Dalej w kierunku północnym przechodzi w las, łączący się z Cerkwicą. Część frontowa, po wschodniej stronie dawnego podwórza, to miejsce po dawnym stawie, obsadzone drzewami liściastymi. Park stanowi jedyny element dawnego założenia dworsko-folwarcznego, o niewielkich wartościach zabytkowych i przyrodniczych.
foto powyżej: mapa Mojszewa; poniżej: mapa Mojszewa w 1941 r.
tekst: Waldemar Grzegorz Witek i Jacek Kuczkowski,
fotografie: Waldemar Grzegorz Witek i Justyna Ozdoba