Już w sobotę, 3 września podczas Dożynkowych Spotkań z Tradycją w Karnicach wystąpi zespół Czerwone Gitary. To najpopularniejszy zespół w historii polskiej muzyki rozrywkowej, nazywany polskim The Beatles. Piosenki Czerwonych Gitar dziś śmiało możemy już określać mianem standardów. Początek koncertu o godz. 20.00.
Zespół Czerwone Gitary powstał w Gdańsku w początkach 1965 roku. Pierwszy skład Czerwonych Gitar tworzyli Jerzy Kossela (śpiew, gitara), Krzysztof Klenczon (śpiew, gitara), Jerzy Skrzypczyk (perkusja), Bernard Dornowski (śpiew, gitara, gitara basowa) i Henryk Zomerski (gitara basowa, śpiew, organy elektryczne). Muzycy występowali wcześniej w zespołach Niebiesko-Czarni i Pięciolinie. Gościnnie występował z nimi tez Seweryn Krajewski, wówczas człone Czerwono-Czarnych. Pod koniec 1965 roku Krajewski już na stałe wszedł w skład grupy zastępując Zomerskiego.
Czerwone Gitary używając hasła „Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce” szybko zdobyły ogromną popularność. Stało się tak zarówno dzięki pierwszym koncertom, jak i nagraniom. Zespół często był porównywany do The Beatles. Nie bez powodu. I nie tylko dla muzycznych podobieństw. „Buntownik” Klenczon dzięki rockowemu zacięciu przypominał Lennona, Krajewski podobnie do McCartneya posiadał łatwośc tworzenia melodyjnych piosenek, a obecny lider Skrzypczyk przypominał Ringo Starra. Te analogie pogłębiła tragiczna śmierć w USA Klenczona w 1981 r. Pierwsza płyta zatytułowana „To właśnie my” została wydana w 1967 r. Zawierała takie przeboje jak „Nie zadzieraj nosa”, „Matura” czy „Bo ty się boisz myszy”. Kolejne płyty ugruntowywały pozycje zespołu przynosząc niezapomniane przeboje np. „Nikt na świecie nie wie”, „Wróćmy na jeziora, „Anna Maria”, „Biały Krzyż”, „Takie ładne oczy”, „Dozwolone od lat 18-tu”, „Kwiaty we włosach” czy „Powiedz stary, gdzieś ty był”. W 1970 roku z zespołu odszedł skonfliktowany z Krajewskim Klenczon. Można uznać to za symboliczny moment, w którym zespół odchodzi od wizerunku „polskich Beatlesów”. Na kolejnych wydanych w latach 70-tych płytach brzmi już coraz mniej rockowo, a bardziej popowo. W dalszym ciągu jednak powstawały kolejne niezapomniane przeboje jak „Płoną góry, płoną lasy”, „Dzień, najwyżej dwa”, „Ciągle pada”, „Niebo z moich stron”, „Nie spoczniemy”, Wschód słońca w stadninie koni” czy świąteczne „Dzień jeden w roku”.
W latach 80-tych zespół praktycznie zawiesił działalność. Krajewski rozpoczął karierę solową. Zespół powrócił triumfalnie w latach 90-tych dając kilkaset entuzjastycznie przyjmowanych przez publiczność koncertów. Mimo zmieniającego się składu w 1991 roku Czerwone Gitary powrócił na Polską scenę muzyczną.
Obecnie zespół gra w składzie: Jerzy Skrzypczyk (perkusja, śpiew), Arkadiusz Wiśniewski (śpiew, gitara basowa), Dariusz Olszewski (gitara, śpiew), Mieczysław Wądłowski (śpiew, gitara ) i Marek Jabłoński (muzyk promowany przez zespół – jak to określono na stronie internetowej grupy).
Mimo zmian personalnych, muzycy nie zatrzymują się, grają nie tylko znane z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych utwory, ale również tworzą nowe kompozycje. Starsze, jak i nowsze piosenki słuchane są przez wszystkie pokolenia. To utwory z duszą, które porywają zarówno do tańca, jak i wspólnego śpiewu. Serdecznie zapraszamy wszystkich fanów zespołu i nie tylko, na niepowtarzalny koncert, który odbędzie się w najbliższą sobotę w Karnicach o godz. 20.00.
karnickie.info