Mimo zmieniającej się w ostatnim czasie aury pogodowej sezon grzybowy nadal trwa. Wielu z nas ma swoje ulubione formy przetwarzania maślaków, kozaków czy podgrzybków. Wyprawy do lasu pozwalają wypocząć, ukoić emocje i zażyć nieco ruchu po tygodniu pracy. Zbieranie grzybów to jednocześnie relaksująca, jak i emocjonująca rozrywka. Musimy jednak pamiętać o najważniejszych zasadach grzybobrania.
Zbierajmy wyłącznie te grzyby, które rozpoznajemy bez wątpliwości. Jeśli jesteśmy początkującymi grzybiarzami, zostańmy przy grzybach rurkowych, z „siateczką” od spodu kapelusza. Unikajmy małych osobników, które nie mają jeszcze wyraźnie widocznych cech gatunku – mogą być trudne do właściwego rozpoznania. Pamiętajmy, żeby grzyby wykręcać w całości z podłoża, nie odcinać dolnej części trzonka. Pozostawienie całej owocni ułatwia identyfikację grzyba. Nie niszczmy i nie rozkopujmy grzybni – powstają z niej nowe grzyby.
Grzyby powinno zbierać się do przewiewnego koszyka lub łubianki. W plastikowej torbie lub wiadrze bardzo szybko się psują i w rezultacie nawet gatunki jadalne mogą zaszkodzić zdrowiu.
Należy zapamiętać, że nawet wytrawni grzybiarze nieraz się mylą. Sprawdźmy, czy na pewno twoje znalezisko jest jadalne. W dzisiejszych czasach możemy skorzystać z dostępnych aplikacji mobilnych, które pomogą zidentyfikować znalezione grzyby, lub posiłkować się tradycyjnym atlasem.
Jeśli nie posiadamy aplikacji i atlasu grzybów równie dobrze możemy zanieść grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej. W danej stacji dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Pomogą ocenić, czy zbiór jest bezpieczny i czy można przygotować z niego posiłek. W celu uzyskania informacji o gatunkach grzybów, można skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gryficach dzwoniąc pod nr 91 38 78 319.
karnickie.info