„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” to motto przyświecało zorganizowanym w Zespole Szkół Publicznych w Karnicach obchodom Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Celem było pokazanie piękna i bogactwa języka polskiego.

djo1djo4

21 lutego każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w Zespole Szkół Publicznych w Karnicach odbyła się wyjątkowa lekcja dotycząca naszego języka ojczystego – języka polskiego. Prezentacja została przygotowana przez Panią Justynę Hołowacz, a rozpoczęła się słowami Mikołaja Reja „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Za pomocą tablicy interaktywnej uczniowie klas 4-7 i gimnazjum mogli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne rozwiązując różne quizy i łamigłówki. W ruch poszły także słowniki i leksykony, w których poszukiwano odpowiedzi na pytania. Na zakończenie lekcji, by wykazać się zdobytą wiedzą młodsi uczniowie mieli za zadanie zaprezentować m.in. poprawną pisownię słów, natomiast klasy starsze – 7 i gimnazjaliści układały hasła propagujące język polski.

To bardzo ciekawe i pożyteczne zajęcia, prowadzone zarówno w formie teoretycznej jak i praktycznej. Spotkały się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Może warto, tak dla przypomnienia, taką lekcję zorganizować również dla dorosłych ?

djo3djo2

Obecnie na świecie używa się 6-7 tys. języków. Najpopularniejsze języki ojczyste to: mandaryński (1170 mln użytkowników), angielski (1135 mln), hiszpański (450 mln), hindi (400 mln) i arabski (350 mln). Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie, posługuje się nią ponad 40 mln ludzi w Polsce i poza jej granicami. Połowa spośród używanych na świecie języków jest zagrożona wyginięciem. Pesymiści mówią, że pod koniec XXI wieku przetrwa zaledwie połowa obecnie używanych języków. Ze statystyk wynika, że co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego. Z języków używanych na obszarze Polski zagrożone są m.in. kaszubski, rusiński, romski czy poleski. Dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących UNESCO w 1999 r. ustanowiło Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

djo5djo6

karnickie.info