Mali i duzi – wszyscy lubimy słodycze. W tłusty czwartek mamy usprawiedliwienie, by pozwolić sobie na więcej niż zwykle. W Lędzinie, Paprotnie i Dreżewie najmłodsi wraz ze swoimi mamami i babciami kultywowali tradycje próbując pączki, całuski i chrusty.  

632584784

Nowo powstała świetlica w Lędzinie cieszy się dużym  powodzeniem. Funkcjonalny budynek służy mieszkańcom do wspólnego spędzania czasu. Instruktor Agnieszka Majkut zorganizowała w ostatnich dniach ciekawe warsztaty dla swoich podopiecznych. Wspólnie z dziećmi i ich rodzicami kultywowali tradycje tłustego czwartku przygotowując smaczne całuski, pączki i chrusty. Każde dziecko miało możliwość sprawdzenia swoich umiejętności kulinarnych. Specjalnym gościem był  ksiądz Józef Czujko, który razem z mieszkańcami spędził te miłe popołudnie w towarzystwie smakołyków i miłej pogadanki.

Z tradycją tłustego czwartku zapoznały się także dzieci i młodzież z Paprotna. Swoje zajęcia na świetlicy wiejskiej pod opieką instruktora Marioli Łazarskiej rozpoczęły zajęciami plastycznymi. Podczas wykonywania prac związanym z tematyką tego dnia, prowadzono ciekawe dyskusje, kto i w jaki sposób obchodzi ten dzień. Wszyscy byli tak zafascynowani rozmowami, że wspólnie ze swoimi rodzicami postanowili upiec chrusty i całuski. Ze względu na liczbę dzieci zostały podzielone na grupy. Każdy z uczestników mógł spróbować przygotować ciasto na swoje ulubione słodkości. Na zakończenie wszyscy wspólnie oglądali bajki zajadając się własnoręcznie przygotowanymi smakołykami.

Nic tak dobrze nie smakuje jak własnego wypieku pączki i chrusty. Takie właśnie smakołyki przygotowali starsi i młodsi mieszkańcy Dreżewa. W świetlicy wiejskiej spotkali się, by wspólnie upiec słodkości. Młodsze pokolenie z chęcią początkowo przyglądało się poczynaniom swoich mam, babć oraz instruktora świetlicy Danuty Kolanek. Później także sami spróbowali wyrabiania ciast na pączki, chrusty, oponki i ciastka. Podtrzymując tradycję tłustego czwartku i korzystając z tradycyjnych przepisów wszystkie wypieki wyszły znakomicie i tak samo smakowały. Co na zakończenie ocenili sami wykonawcy słodkości przy wspólnej konsumpcji. Takie spotkania bardzo integrują mieszkańców i przyczyniają się do spędzania czasu w bardzo ciekawy i interesujący sposób.

IMG_20190228_174752IMG_20190228_175518IMG_20190228_18433768547265874848

karnickie.info