Na polach naszej gminy możemy zaobserwować żurawie. To jedne z pierwszych ptaków powracających po zimie. Ich przylot poprzedza o 2-3 tygodnie przylot bocianów.

DSC_0792

Żuraw jest przedstawicielem miejscowej fauny, a jednocześnie symbolem naszej gminy, dlatego czujemy się z nim związani. Żurawie to jedne z pierwszych ptaków, które po zimowiskach zlatują na Pomorze Zachodnie. Pojawienie się tych ptaków w okolicach Gocławic, Cerkwicy czy Karnic oznacza, że  również tej wiosny postanowiły właśnie na naszym terenie szukać miejsc lęgowych. Swój powrót żurawie ogłosiły donośnym charakterystycznym krzykiem tzw. klangorem. Ich widok oznacza, właśnie w Gminie Karnice spędzą lato i odchowają młode. Żurawie to ptaki, które łączą się w pary na całe życie i jak twierdzą ornitolodzy przylatują zawsze wcześniej od bocianów o 2-3 tygodnie. Oznacza to więc, że już wkrótce powitamy kolejnych ptasich gości.

DSC_0812

karnickie.info