E-dowód to nowy dowód z warstwą elektroniczną. Posiada on wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego potwierdzające Twoją tożsamość i obywatelstwo. Warto poznać podstawowe informacje na jego temat.

 

DSC_0680Dzięki nowemu dowodowi osoby, które będą chciały elektronicznie komunikować się z administracją publiczną i innymi podmiotami zrobią to bez problemu. Będzie on również udogodnieniem w sytuacjach, gdy chcemy elektronicznie podpisać dokument (podpis osobisty), logować się do portali administracji publicznej (np. e PUAP) i korzystać z automatycznych bramek  granicznych np. na lotniskach.

Należy pamiętać jeśli chcemy używać elektronicznych funkcji e-dowodu, w dowolnym urzędzie powinniśmy ustalić kod PIN. Przy logowaniu do portali administracyjnych jest to kod PIN1 (zawierający 4 cyfry), a do składania podpisu osobistego kod PIN2 (zawierający 6 cyfr).

Wygląd zewnętrzny e-dowodu jest podobny do dotychczasowego. Jedyną nową informacją, jaka pojawi się na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN, który jest zapisany w kodzie kreskowym znajdującym się na drugiej stronie (rewersie). CAN jest potrzebny do korzystania z elektronicznych funkcji oraz chroni e-dowód przed odczytaniem twoich danych znajdujących się w warstwie elektronicznej, gdyby dokument znalazł się w rękach osób nie powołanych.

Warto wiedzieć, że jeśli posiadamy aktualny dowód osobisty nie ma konieczności jego wymiany.

karnickie.info