W 80 rocznicę agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę w Cerkwicy przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa  odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie oraz Msza święta. Gościem honorowym cerkwickich obchodów była mieszkanka naszej gminy Pani Maria Luter, była więźniarka obozu koncentracyjnego w Majdanku. Po Mszy św. na pobliskim cmentarzu złożono  kwiaty  na grobie płk. Kazimierza Kosiarskiego.

DSC_7013

„Miłosierny Boże prosimy Cię o dar pokoju dla naszej Ojczyzny, aby już nigdy nie powtórzył się dramat wojny”.

2 września 2019 r. o godz. 10.00 przy pomniku w formie głazu z piastowskim orłem, który znajduje się przy kościele parafialnym w Cerkwicy i upamiętnia Polaków walczących, cierpiących i umierających za Ojczyznę z inicjatywy Parafii Rzymskokatolickiej w Cerkwicy, Urzędu Gminy w Karnicach, Stowarzyszenia Historia Nostra, Szkoły Podstawowej w Karnicach i Szkoły Podstawowej w Cerkwicy została zorganizowana uroczystość upamiętniająca 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. W trakcie uroczystości uczczeni zostali Polacy, którzy doświadczyli okrucieństw wojny, tak jak zaproszona na uroczystość Pani Maria Luter, która jako sześcioletnie dziecko była więźniem obozu koncentracyjnego w Majdanku. Wójt Gminy Karnice Pan Lech Puzdrowski w swoim przemówieniu w trakcie uroczyści przypomniał, że 1 września 1939 r. Niemcy dokonały zbrojnej agresji na Polskę, 17 września Polskę zaatakował Związek Radziecki. W okupowanej Polsce, prowadzono politykę  likwidacji wszelkich przejawów polskości, poprzez wynarodowienie i germanizację. Przejawami tych działań były dyskryminacja języka narodowego w życiu prywatnym i publicznym, narzucanie języka niemieckiego w szkołach, instytucjach, administracji państwowej, prześladowanie religii, poniżanie godności narodowej Polaków, mordowanie.  1 września uczniowie nie usłyszeli szkolnego dzwonka, ale odgłosy spadających bomb, warkot złowrogich samolotów. Na koniec przemówienia Pan Wójt zaapelował do zgromadzonych na uroczystości, aby pamiętać o przeszłości, obciążonej przemocą i niesprawiedliwością, ale również pamiętać o dodających odwagi bohaterskich czynach Polaków walczących w obronie Ojczyzny i  czerpać  siłę i inspirację do wspólnych działań na rzecz pokoju i jedności. Pani Maria Luter w swoim przemówieniu ukazała tragiczną sytuację dzieci w czasie II wojny światowej. Po apelu poległych uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku, a następnie ks. kan. Kazimierz Olejniczak odprawił Mszę św. w intencji uczniów, rodziców, nauczycieli, a także tych, którym 1 września 1939 r. nie dane było rozpocząć Nowego Roku Szkolnego i zamiast szkolnego dzwonka usłyszeli warkot złowrogich samolotów i odgłosy bomb. Na koniec uroczystości ks. kan. Podziękował za udział  w uroczystości Pani Marii Luter, Panu Wójtowi Lechowi Puzdrowskiemu, Prezes Stowarzyszenia Historia Nostra dr Irenie Lewickiej i przedstawicielom stowarzyszenia, Pani Teresie Szydłowskiej Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Karnicach wraz z nauczycielami, uczniami, pocztem sztandarowym, przedstawicielami Rady Rodziców, Pani Emilii Moreń Dyrektor Szkoły Podstawowej w Cerkwicy, gronu pedagogicznemu, uczniom, rodzicom, Przewodniczącego Rady Rodziców Panu Romanowi Dąbrowskiemu, przedstawicielom Sołectwa z Cerkwicy, wszystkim przybyłym na uroczystość. Po zakończonej Mszy św. uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów  na grobie pułkownika Kazimierza Kosiarskiego.

dr Irena Lewicka

DSC_7001DSC_7192DSC_7145DSC_7162DSC_7228DSC_7245DSC_7261DSC_7270DSC_7295DSC_7365DSC_7461DSC_7476DSC_7528DSC_7551DSC_7577DSC_7567