Przestępcy mają nowy pomysł na wyłudzenie pieniędzy. Po przejęciu konta na Facebooku, a następnie wyłudzają kody BLIK od znajomych posiadacza profilu.

Od pewnego czasu na stronach internetowych oraz portalach społecznościowych pojawiają się komunikaty o wyłudzeniu pieniędzy. Oszuści działają przeważnie w ten sam sposób, początkowo włamują się na konta facebookowe, a później za pomocą komunikatora wysyłają wiadomości do naszych znajomych. Nie są to jednak zwykłe wiadomości, oszuści proszą w nich o pożyczenie danej sumy pieniędzy tłumacząc się przy tym,  że zapomnieli portfela, bądź oczekują na przelew, a muszą pilnie zapłacić za zakupy. Następnie proszą o podanie kodu BLIK, który umożliwi im sfinalizowanie transakcji lub wypłatę pieniędzy. Większość osób, które otrzymują tego typu wiadomości niczego nie świadoma udostępnia kod, o który prosi rozmówca, a w rzeczywistości pieniądze trafiają do kieszeni oszusta. Podobne sytuacje mają miejsce również przy zakupach internetowych gdzie sprzedający (oszust) nie podaje nr konta do wpłaty, a wymaga podania kodu blik oferując przy tym natychmiastowa wysyłkę towaru. Zmanipulowany kupujący, któremu zależy na szybkim otrzymaniu towaru przeważnie udostępnia kod nie mając świadomości że pada ofiarom oszustwa.

Bądźmy ostrożni na tego typu sytuacje i pod żadnym pozorem nie udostępniajmy swojego kodu BLIK, upewnijmy się, że za osobą która prosi o pomoc finansową nie jest oszustem.

karnickie.info