W ramach cyklu Ludzie z Pasją przedstawiamy Aleksandrę Gran. Mieszkanka Cerkwicy rozwija swoje artystyczne zainteresowania tworząc prace plastyczne, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Można je licytować m.in. na aukcjach Allegro dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

elegantka

foto: praca „Elegantka”

  Artystyczna dusza z głową pełną pomysłów – to najlepszy opis utalentowanej mieszkanki Cerkwicy – Aleksandry Gran. Rysowanie i malowanie jest jej pasją od kiedy pamięta. „Przez większość życia wszystkie twórcze wizje przekładałam na papier za pomocą ołówków i byłam przekonana, że właśnie to jest moją techniką. No właśnie, tak było do pewnego mementu. Oczywiście wielokrotnie miałam do czynienia z farbami, ale wcześniej nie czułam tej chemii, którą miałam z rysikiem. Na początku 2018 roku, pod wpływem twórczego głodu kupiłam płótno, kilka farb akrylowych i wtedy wszystko zaczęło się na dobre”- mówi Aleksandra. Pierwsze obrazy powstawały w wymiarach 28×35 cm. Apetyt rósł jednak w miarę jedzenia i zamieniał się on w miłość do tej techniki na większych płótnach. Większa powierzchnia powoduje wydłużenie procesu malowania ale daje również o wiele więcej możliwości.

   Czy niepowtarzalne prace mają jakikolwiek związek z doszkalaniem się?

   „Pierwiastek buntu trzyma mnie z daleka od wszelakich kursów nauki malowania, tak samo jak przez całe dotychczasowe życie odpychał od kursów rysowania. Zatem jestem stu procentowym samoukiem. Wychodzę z założenia, że lepiej uczyć się na własnych błędach. Malowanie to moja pasja, traktuję to jako formę odpoczynku, oderwanie do świata wyobraźni. Swoje obrazy maluję farbami akrylowymi, które nawet z upływem czasu nie zmieniają swej barwy. Atutem tego typu farb jest szybkość ich schnięcia, nieprzezroczystość, a także odporność na wodę. Często słyszę pytanie w jakim stylu maluję. Otóż sztuka jest tak wspaniałą i rozległą dziedziną, że nie potrafię zamknąć się w ramach. Cała przyjemność tkwi w próbowaniu, szukaniu i łączeniu” - mówi zdolna artystka. Jeden z obrazów Aleksandry Gran można było wylicytować podczas ubiegłorocznego  finału WOŚP w Karnicach. Obraz „Wiśnia w czekoladzie” cieszył się dużym zainteresowaniem licytujących. Od tego czasu Ola ciągle rozwija swoje umiejętności i próbuje swoich sił w digital painting, czyli  tworzeniu poprzez urządzenie cyfrowe. Z tej zabawy powstało wiele grafik w formie plakatów m.in. tworzonych na zamówienia np. jako graficzna wersja portretu, plakaty dotyczące wydarzeń w otaczającej nas rzeczywistości oraz własne wizje i kompozycje. Jak mówi Aleksandra – „Jest to przyjemna forma tworzenia przede wszystkim ze względu na to, że iPad mieści się do torebki i mogę rysować w parku, pociągu czy kawiarni, a także przez nieskończoną możliwość poprawek, zmian czy stworzenia kilku wersji danego dzieła do wyboru dla klienta. Sztuka to pasja, ale również forma dzięki, której mogę pomagać. W 2020 przekazałam dwa obrazy na 28. Finał WOŚP, z wypiekami na twarzy śledząc licytację w serwisie Allegro, która zakończyła się przerastając moje najśmielsze oczekiwania. Okazało się wtedy, że to najpiękniejszy rodzaj satysfakcji z tworzenia – kiedy robiąc to co sprawia przyjemność mogę zrobić coś dobrego dla innych”.

   W tym roku prace oltaak, (pod takim pseudonimem artystycznym tworzy Ola) również będzie można wylicytować na aukcjach Allegro. 29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspiera przekazując obraz „Wenus w miedzi”, namalowany w 2020 roku na płótnie przy użyciu farb akrylowych, metalicznego sprayu w kolorze miedzi oraz złotej folii w płatkach o wymiarach 50×65 cm. Druga rzecz to plakat „Luna una” w formacie A3, oprawiony w ramkę 40×50 cm. Wydruk został wykonany na grubym papierze (240g) o fakturze plastra miodu.

   Wspólnie z Olą zapraszamy do licytacji jej prac na rzecz WOŚP :

1. Obraz „Wenus w miedzi” https://allegro.pl/oferta/10105672301

2.Plakat „Luna una” https://allegro.pl/oferta/10105602593

Pamiętajmy, że okazane dobro zawsze wraca oraz daje niesamowitą radość.

Luna una i Wenus w miedzi na WOŚP

foto: prace „Luna una” i „Wenus w miedzi”, które można licytować w ramach WOŚP

plakaty

foto: plakaty autorstwa Oli

Afrodyta i Dawid- akryl na płótnie

foto: „Afrodyta i Dawid” akryl na płótnie

Pomarańczka i Słoń

foto:”Pomarańczka” i „Słoń”

karnickie.info