Ostatnim parkiem, którego poznanie proponujemy jest park w Niedyszu. Niej on co prawda wpisany do rejestru zabytków, ale został ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków. Zachował on pierwotne granice i częściowo historyczną kompozycję krajobrazowo-leśną. Stanowi integralny element założenia pałacowo-folwarcznego.
foto powyżej: szpaler kasztanowców ze ścieżką edukacyjną; poniżej: część północna ze stawem
Niedysz to wieś o metryce średniowiecznej, wzmiankowana w 1321 r. jako dobra biskupa w Kamieniu Pomorskim. Od połowy XVI w. w posiadaniu rodu Karnitz. W 1784 r. majątek w Niedyszu kupiła rodzina von Brockhusen. W 1801 r. przejęła rodzina von Heyden, od 1840 r. w posiadaniu rodziny von Elbe. W 1929 r. właścicielem był Walter Rackow z Mojszewa.
Park w Niedyszu założony został na początku XVIII wieku przez rodzinę von Karnitz. Park o powierzchni około 2,5 ha w typie ogrodu ozdobnego (francuskiego), przekształcony w założenie ogrodowo – dworskie. W części północno – zachodniej znajduje się staw obsadzony od strony drogi dębami i kasztanowcami. Wzdłuż północnej i wschodniej granicy rosną szpalery osłonowe z pomnikowych grabów, kasztanowców oraz jesionów, w tym o cechach pomników przyrody. Pośrodku znajduje się obszerna, trawiasta (wtórna) polana ze ścieżką edukacyjną. Zachował on pierwotne granice i częściowo historyczną kompozycję krajobrazowo-leśną. Stanowi integralny element założenia pałacowo-folwarcznego.
Parki w gminie Karnice są cennymi obiektami przyrodniczymi, zasługują na szczególna opiekę i troskę. Zachęcamy do letnich spacerów po naszych parkach aby podziwiać kunszt dawnych architektów krajobrazu oraz zobaczyć pomnikowe drzewa i bardzo rzadkie gatunki roślin.
foto: polana parkowa z miejscem po dworze
foto powyżej: park ze stawem i dwór – widok z 1965 r.; poniżej: mapa Niedysza
tekst: Waldemar Grzegorz Witek i Jacek Kuczkowski, fotografie: Waldemar Grzegorz Witek