Rolnicy mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej podczas trzytygodniowych turnusów w Centrach Rehabilitacji Rolników w Jedlcu, Szklarskiej Porębie, Kołobrzegu i Świnoujściu. Ta forma leczenia przyznawana jest rolnikom na wniosek lekarza i można z niej skorzystać nie częściej niż raz w roku.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Koszalinie informuje osoby ubezpieczone o możliwości korzystania z rehabilitacji leczniczej w formie 21 dniowych turnusów. Turnusy te odbywają się w Centrach Rehabilitacji Rolników w Jedlcu, Szklarskiej Porębie, Kołobrzegu i Świnoujściu. Turnusy rehabilitacyjne mają na celu zapobiegać inwalidztwu, a w przypadku gdy nastąpiło ograniczenie ruchowe u danej osoby, przywrócić ją  do pracy. Z usług rehabilitacyjnych można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Osoby posiadające prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy, która trwa ponad 180 dni, a także osoby z ustalonym prawem do okresowej renty rolniczej mogą otrzymać wspomniane świadczenie po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej rehabilitacji.

Organizowany turnus rehabilitacyjny jest bezpłatny, zwracane są także koszty dojazdu środkami komunikacji publicznej w wartości najtańszego biletu. Uczestnictwo w tej formie leczenia jest dobrowolne i nie ogranicza prawda rolnika do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem prawa do zasiłku chorobowego podczas przebywania w zakładzie rehabilitacyjnym.

By skorzystać z rehabilitacji leczniczej należy spełniać następujące warunki:

- podlegać ubezpieczeniu społecznemu z mocy ustawy w pełnym zakresie,

- podlegać ubezpieczeniu  wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nie przerwanie przez 18 miesięcy przed łożeniem wniosku o rehabilitację,

- mieć ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i zachować zdolność do samodzielnej egzystencji.

Leczenie rehabilitacyjne przyznawane jest na wniosek lekarza, który widzi wskazania do tego typu leczenia. Należy pamiętać, by do wniosku  dołączyć niezbędne badania. Wypełniony wniosek ważny jest 6 miesięcy. Należy złożyć go osobiście lub wysłać pocztą na adres: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Szczecinie ul. Chmielewskiego 22a 70-028  Szczecin. Wnioski podlegają ocenie formalnej i merytorycznej. Po akceptacji rolnicy otrzymują propozycję wyjazdu. Jeśli wyrażą zgodę na proponowany termin i miejsce rehabilitacji, otrzymują skierowanie. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.krus.gov.pl w zakładce rehabilitacja oraz dzwoniąc pod numer telefonu 91 4553897 lub 91 4553898

karnickie.info