Zbliżające się wakacje i towarzyszące nam od kilku dni upały sprzyjają wędrówkom i biwakowaniu. Warto jednak zachować ostrożność i zabezpieczyć się przed aktywnymi w tym okresie kleszczami.

Kleszcze żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i bogatych w roślinność. Spotykamy je w lasach, na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach. Występują nad brzegami rzek i jezior, a także w parkach oraz na działkach. Aktywność kleszczy rozpoczyna się zwykle wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Jest tym większa, im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli zwierząt, bądź ludzi wspinają się na trawy i krzewy.  Kleszcze mogą przytwierdzać się do różnych części ciała człowieka, często do ukrytych i owłosionych (pachy, pachwiny). Małe rozmiary kleszczy i obecność w ich ślinie substancji znieczulających powodują, że mogą być one niezauważone przez człowieka w czasie żerowania. Kleszcz po wessaniu krwi powiększa swoją objętość nawet 10-krotnie W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie i wirusy wywołujące boreliozę  i kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak chronić się przed kleszczami ?

- nosić odpowiednią odzież, zakrywającą jak najwięcej części ciała np. długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycia głowy,

- stosować środki odstraszające kleszcze,

- zmienić i dokładnie wytrzepać odzież, którą nosiliśmy w lesie,

- po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładne obejrzeć całe ciało. Zwłaszcza zwrócić uwagę na pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe i łokciowe. Należy pamiętać również o obejrzeniu skóry głowy.

W przypadku ukąszenia przez kleszcza należy zgłosić się do najbliższego punktu medycznego lub lekarza rodzinnego, ponieważ usuwanie go samodzielnie może się wiązać z konsekwencjami zdrowotnymi.

karnickie.info